GeriEkonomi Kriz, Türk reel sektörünü de etkilemeye başladı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kriz, Türk reel sektörünü de etkilemeye başladı

ABD'de mortgage sisteminin çökmesiyle başlayan finansal piyasalardaki kriz, Türkiye'de reel sektörde etkisini göstermeye başladı.

İşverenlerin, maliyetlerini kısmak için işçi çıkarmaya yönelmesi, çalışanları endişeye sevk ederken, işçi sendikaları, işverenin krizi fırsat bilip işçi kıyımına gitmemesi uyarısında bulundu.

İzmir Ticaret Odası (İTO) Başkanı Ekrem Demirtaş, finans kesiminin iş dünyasına karşı anlayışlı davranmaya yönelik istekli olduğunu görmekle beraber, bazı bankaların işverenlerin üstüne geldiğini saptadıklarını ve bunu Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'a ilettiklerini söyledi. Demirtaş, bankaların firmalara kolaylık göstermeleri yönünde hükümetin gerekli önlemleri alması gerektiğini belirtti. Çek ve senetlerin ödenmesinde de sıkıntı yaşandığına işaret eden Demirtaş, “Domino etkisi yapacaktır. Alacağını alamayan borcunu ödeyemeyecektir. Piyasalarda çok büyük sorunlar yaşamamıza neden oluyor. Bankalar da kilit rol oynuyor” dedi. Bunun işçi çıkarılmasına kadar gidebileceğini ve şu anda bunun somut örneklerinin yaşanmaya başladığına dikkat çeken Demirtaş şöyle konuştu:

“İş alemi durumunu gözden geçiriyor. Sıkıntıyı aşabilmek için tasarruf önlemleri almaya başladı. İşçi çıkarmaları var. İzmir'de, Türkiye'nin her yerinde var. Tasarruf sadece işçi çıkarmada değil. Her alanda tasarrufa gidiliyor. Fabrikada 10 ampül kullanıyorsa bundan sonra 5 ampül kullanacaktır. Hiçbir işveren işçisini çıkarmak istemez. Pazar daralıyorsa önlem almak durumunda. Herkes kendini koruma içgüdüsüyle birşeyler yapacaktır. O açıdan işsizlik konusu da gündeme gelecektir. Hükümet, iç pazarın hareketlenmesi için bütçe disiplininden uzaklaşmadan, kamu yatırımlarını da biraz arttırması gerekir.”

İŞÇİLER FEDA EDİLMEMELİ

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Başkanı Tamer Taşkın da, işverenlere en son ana kadar işçi çıkarılmaması çağrısında bulunarak, “Henüz işçi çıkarılması ya da ücretsiz izin kullandırılması konusunda duyumumuz yok. Bu sanayicilerimizin en son düşünmesi gereken konu. İnsan yetiştirmek kolay değil. Ülkemizde sanayicinin derdi yetişmiş eleman iken, kimse elemanını kaybetmek istemez, azami ölçüde dikkat eder” dedi. Finans dünyasının da faizlerin 2001 yılında olduğu gibi olağanüstü seviyelerde artmayacağı, kriz ortamında da kontrollü bir şekilde firmaları fonlamaya devam edeceklerine sıcak bakmalarına karşılık, münferit olarak olumsuz olaylar yaşandığına işaret eden Taşkın, “Genel anlamda kredileri kapama, faiz yükseltme yok. Münferit olarak duyuyoruz. O firmalarımıza yardımcı olmaya çalışıyoruz. Ancak bunu sadece krize bağlamamak gerekiyor. Kriz ortamında olmasak da kredi alamayacaklar olabilir. Bankalar da dikkatli davranıyor” diye konuştu.

‘KRİZİ BİRLİKTE AŞMANIN YOLU ARANMALI’

Türk İş 3'üncü Bölge Temsilcisi Mustafa Kundakçı, kendilerine bağlı sendikalarda işçi çıkarılması ya da ücretsiz izin kullandırıldığı yönünde bir bilgi ulaşmadığını belirtti. Buna rağmen kaygılı olduklarını anlatan Kundakçı endişelerini şöyle dile getirdi:

“Bu kriz reel sektöre de yansıyacak. İşverenler bunu fırsat bilmemeli. Özellikle krediyle çalışan işverenler sıkıntıya girebilirler. Bu mali krizlerin yükü işçilere yansımamalı. Ekonomik krize bağlayarak işten çıkarmak yanlış olur. Umuyoruz işverenlerimiz bu yola girmezler. Bize danışsınlar. 2001 krizindeki gibi işçilere dayatılmamalı. Birlikte krizi aşmanın yolu aranmalı. İşverenler çeşitli teşvikler alıyor. Ancak işçi sadece ücretiyle geçiniyor. Tedbir olarak işçi çıkarmak görülüyor. 2001'de yaşadık bunları. Bu krizi atlatma yönünde milletçe beraber düşünmeliyiz.”
Bu arada Ege Bölgesi'ndeki bazı fabrikaların, haftada bir gün ücretsiz izin uygulaması başlattığı öne sürüldü.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle