GeriEkonomi Kriz orta kademe yöneticiyi ekonomik suça itti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kriz orta kademe yöneticiyi ekonomik suça itti

Kriz orta kademe yöneticiyi ekonomik suça itti
refid:13025029 ilişkili resim dosyası

PricewaterhouseCoopers’ın (PwC) araştırmasına göre, dünya genelinde şirketlerin yüzde 30’u son bir yılda şirket içinde suistimal ile karşılaştıklarını raporlarken, özellikle orta düzey yönetim kademesinde ekonomik suç oranında ciddi artış yaşandığı belirtiliyor.

Araştırmaya göre, dünya genelinde küresel ekonomik durgunluktan etkilenen şirketlerin yaklaşık üçte biri geçen bir yıl içinde ekonomik suça maruz kaldı. Bu şirketlerin yüzde 43’ü suistimal vakalarının son bir yılda arttığını söylüyor. Araştırma, katılımcıların yüzde 30’unun söz konusu dönemde ekonomik suçla karşılaştıklarını ve bu şirketlerin yüzde 42’sinde ekonomik suç sonucu yaşanan zararların geçen yılın aynı dönemine göre arttığını ortaya koyuyor. PwC tarafından açıklanan ve 54 ülkeden üç bini aşkın katılımcının yer aldığı şirket içi suistimal ve ekonomik suçlara ilişkin “2009 Küresel Ekonomik Suçlar Araştırması” INSEAD Business School ile işbirliği içinde yürütüldü.
Türkiye’de ekonomik suç
PwC Türkiye Ticari Anlaşmazlıkların Çözümü ve Suistimal İncelemeleri Direktörü Wayne Anthony, ekonomik suçlarla ilgili gözlemledikleri tablonun Uluslararası Şeffaflık Örgütü’nün (Transparency International) hazırladığı “2009 Yolsuzluk Algılama Endeksi” tarafından da desteklendiğine işaret ederek, “Türkiye’nin 180 ülke arasında 61’inci olması ekonomik suç tehdidinin önemini gösteriyor” dedi.
Üç kat artış oldu
Ekonomik suça maruz kaldıklarını bildiren katılımcıların yüzde 67’si şirket varlıklarına yönelik hırsızlığı en yaygın ekonomik suç türü olarak gösterirken, bunu katılımcıların yüzde 38’ine göre mali tablo suistimali ve yüzde 27’sine göre ise yolsuzluk ve rüşvet izliyor. Raporlanan diğer suçlar ise fikri mülkiyet hakkı ihlalleri, kara para aklama, vergi suistimali, şirket içinden bilgi sızdırma ve casusluğu kapsıyor.
Araştırma, artan mevzuat ve suistimali önleme kontrollerine rağmen ekonomik suçların tüm ülke ve sektörlerde yaygın sürdüğünü gösteriyor.
Mali tablo suistimalleri en çok artış yaşanan ekonomik suç oldu ve 2003’ten bu yana üç kat arttı.
Ekonomik suçların yarattığı toplam kayıp mali zararla sınırlı kalmıyor.  Katılımcıların düzenleyici kurumlarla ilişkileri de olumsuz etkiliyor.
Araştırma, küresel ekonomik krizin ekonomik suçları artırdığını ortaya koyarken, katılımcıların yüzde 40’ı durgunluk dönemlerinde şirketlerinin daha büyük ekonomik suç riskiyle karşı karşıya olduğunu belirtti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle