GeriEkonomi Kriz önlemlerine işadamlarından tepki
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kriz önlemlerine işadamlarından tepki

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Başkanı Atıl Akkan, bankaları piyasada yangın çıkarmak ve sonrasında da bundan kar sağlamaya çalışmakla suçladı. Egeli işadamları bankaların daha önceden açılmış kredilerin faizlerini yükseltmesini de eleştirerek "İş alemini tefeci zihniyetine teslim eden hükümet bunun altından kalkamaz" dedi.

Egeli işadamları, banka faiz oranlarında yaşanan yüksek artışlara tepki göstererek, hükümetin buna yönelik önlemler almasını beklediklerini dile getirdiler.

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Başkanı Atıl Akkan, İzmir Ticaret Odası (İZTO) Başkanı Ekrem Demirtaş, Ege İhracatçılar Birliği (EİB) Başkanı Hasan Çelebioğlu, İzmir Ticaret Borsası (İTB) Başkanı Hasan Özmen ve Deniz Ticaret Odası Başkanı Erdoğan Yılmaz, İzmir Büyük Efes Oteli'nde düzenledikleri ortak basın toplantısında, mali piyasalardaki son gelişmeleri değerlendirdiler. EBSO Başkanı Akkan, mali piyasalarda yangın yaşandığını, bunun reel sektöre yansımak üzere olduğunu belirterek, sonuçlarının ise uygulanmakta olan ekonomik programa yansıyacağını dile getirdi. Akkan,yaşanan krizi bankaların yarattığını öne sürerek, "Piyasalarda yangın çıkaran bankalar, şimdi bundan kar sağlamaya çalışıyor. Hükümet buna izin vermemelidir" dedi.

Krizden önce kredi kullanan işletmelere de yüzde 400 ile 2000 arasında değişen faiz oranlarının uygulandığına işaret eden Akkan, bu faiz oranlarının ödenemeyeceğini ve bu oranların uygulanması halinde Ege'de yaklaşık 4 bin fabrikanın kapanacağını ileri sürdü.

Akkan, yüzde 400 ile 2000 arasında değişen hiper faiz oranlarını ödemeye kimsenin gücünün yetmeyeceğini vurgulayarak, şöyle konuştu:

"Bu faizleri ödemek mümkün değil. Ödenemeyeceğinden ne fabrikalarımız kalacak, ne evlerimiz... Zaten bu paraları da alamazlar. Bankalar daha önce oluşturdukları fabrika mezarlığına yenilerini eklerler. Daha önce açılmış krediye bir gecede yüzde 1500 faiz istemek çeteci soygunudur. Bunun adı serbest piyasa ekonomisi değil, soygun ekonomisidir. Bu faiz oranlarıyla para kazanma hangi sektörde var? Eroin kaçakçılığı yapsanız, bankaların bu kazançlarını yakalayamazsınız. Bu faiz oranlarıyla bizden para alamazlar, işletmelerin anahtarlarını alırlar, on birlerce insan işsiz kalır. Bu işsizler ordusu hükümeti de yıkar, finans çevreleri de yok olur..."

Akkan, finans sektöründeki yüksek faizlerin reel sektöre yansımasına engel olunmaması halinde bunun üretim maliyetlerine ve dolayısıyla enflasyona büyük etki yapacağını kaydetti. Akkan, faiz oranlarının bu seviyede gitmesi halinde sanayinin ürettiği mala yansıtılmasının kaçınılmaz olacağını belirterek, "Para maliyeti yüzde 2000'lere ulaşıyorsa, üretim maliyetleri de bu oranda artacak ve malların fiyatlarına yansıyacaktır. Bu da hiper enflasyonu doğurur" diye konuştu.

İZTO Başkanı Demirtaş

Demirtaş, para piyasalarda yaşanan tablonun ekonomide tahribatı uzun sürecek yeni bir meydan savaşı yarattığını ifade ederek, "Ülke çıkarlarını hiçe sayan bir grup spekülatörün banka ve para piyasalarında giriştikleri yeni bir talan manevrası yaşanıyor" dedi.

Para piyasalarında yaşanan sıkıntının faturasının Türk özel sektörünün sırtına yüklendiğini dile getiren Demirtaş, hükümetin olaya müdahale etmesi gerektiğini söyledi.

Gelinen noktadaki faiz oranlarıyla yatırım yapmanın ve istihdam sağlamanın mümkün olmayacağını bildiren Demirtaş, şunları söyledi: "İşaleminin önündeki sorunlar azmış gibi son krizin mali yükü de 24 Ocak ve 5 Nisan daralmalarında olduğu gibi, Türk müteşebbisinin sırtına yüklendi. Bankalar iş etiğini ve piyasa gerçeklerini görmezden gelerek zararlarının telafisi için açılmış bulunan ticari kredilerin faizlerini vadeleri dolmadan yüzde 400'lere taşıyorlar. Başbakan Bülent Ecevit'ten soruna zaman kaybetmeden el koymasını ve normal piyasa koşullarında üretim yapan, rant ekonomisine ve spekülasyon meraklısı sözde işadamlarına karşı onurlu mücadele veren dürüst işalemini bankalara daha fazla ezdirmemesini istiyoruz. Hükümet bankalara güvence verirken, işaleminin hiç mi güvencesi olmayacak? Hükümet işalemini tefeci zihniyetini teslim etmemeli. Yoksa bunun altından kalkamaz."

Finans piyasalarında yaşanan krizin sorumlusunun işalemi olmadığını vurgulayan Demirtaş, gelinen noktada faturayı da kendilerinin ödemeyeceğini kaydetti. Demirtaş, krizin sorumlusunun siyasiler ve finans sektörü temsilcileri olduğunu savunarak, "İşin sorumlusu Maliye Bakanı Sümer Oral, Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Recep Önal,Devlet Bakanı Tunca Toskay neredeler? Kayıp ilanıyla bunları aramak lazım" diye konuştu.

EİB Başkanı Çelebioğlu

EİB Başkanı Hasan Çelebioğlu ise ihracat sektörünün son 4 yıldır bankalarla ilgili yoğun sıkıntılar yaşadığını ve bunu her fırsatta siyasi otoriteye anlatmalarına rağmen önlem alınmakta gecikildiğini ifade etti.

Çelebioğlu, bankaların bir gecede yüzde 2000'lere varan faiz oranlarını talep etmesini "gasp" olarak tanımlayarak, "Bankaların bugünkü tavrı gasptan çok daha kötü. Çünkü gasp yapan suç işlemiş sayılıyor, ama bankacılık sistemi içinde bu uygulamaları yapanlara bu gücü yasalar tanıyor"dedi.

Türkiye'ye kalıcı dövizi sadece ihracatın sağlayacağına dikkati çeken Çelebioğlu, bunun için sektörün teşvik edilmesi gerektiğini kaydetti. İhracatın teşvik edilmesi için üretimin de şart olduğunu bildiren Çelebioğlu, bu iklimin sistem içinde yaratılması gerektiğini dile getirdi.

İTB Başkanı Özmen

İTB Başkanı Hasan Özmen, bankacılık sektöründe yaşanan sıkıntılarınsektörün kendi içindeki "tepişmesi"nden kaynaklandığını öne sürerek,"Piyasalardaki yangının nedeni bankalar arasındaki tepişmedir"diye konuştu.

Türkiye'de finans piyasasının olmadığını ve bu nedenle bu tür risklerden kurtulmanın mümkün olmadığını ifade eden Özmen, yaşananlardan dersler çıkarılarak, sistemin oluşturulması gerektiğini söyledi.

Deniz Ticaret Odası Başkanı Erdoğan da, ülke ekonomisinin çok zor durumda olduğunu, ekonominin durduğunu ifade ederek, sorunların ihracatla aşılabileceğini kaydetti. "Kurtuluş ihracattadır" diyen Erdoğan, ihracatı artırmaya yönelik süratle önlemler alınmasını istedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle