GeriEkonomi Kriz onları korkutmadı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kriz onları korkutmadı

Zonguldak'ın Alaplı ilçesinde, İstanbul'daki tersane sahiplerince yaklaşık 100 milyon lira yatırımla kurulacak yat tersane bölgesi inşasına bu ay sonunda başlanması hedefleniyor.

Alaplı Yatçıları Tekne İmalatı Kooperatifinin (AYTEK) 40 üyesinin ilçede 583 dönümlük arazide inşa edilecek tersanelerin dolgu çalışmalarına başlanarak 2012'de tamamının hayata geçirilmesi planlanıyor.

Tersanelerin bir kısmının gelecek yıl faaliyete geçmesi hedeflenen yatırımın tamamlanmasıyla bölgede 4 bin kişiye istihdam sağlanarak, lüks yatların yurt dışına ihraç edilmesi amaçlanıyor.

Her tersane için 10-12 dönüm arazi temin edilerek 80 metre uzunluğa sahip mega yatların üretilmesi planlanan bölgede, epokside, sac ve ahşap olmak üzere yılda 400'ü aşkın yat imal edilmek isteniyor.

AYTEK Başkanı İbrahim Türkoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tersane inşaatıyla ilgili dolgu ruhsatını aldıklarını, Çevresel Etki Değerlendirme raporu sürecenin de tamamlanmak üzere olduğunu söyledi.

Mayıs ayı sonunda tersane bölgesindeki dolgulara başlanacağına dikkati çeken Türkoğlu, şöyle konuştu:

“Dünyada yaşanan global krize rağmen İstanbul'daki tersanelerde üretimlerimiz devam ediyor. Bundan dolayı 'kriz yaşanıyor' diye yatırımdan vazgeçmeyi düşünmedik. Oluşturduğumuz kooperatifle Alaplı'ya yatırım planladık. Tamamlandığında en az 4 bin kişiye istihdam sağlayacak yatırımın maliyeti 100 milyon lirayı bulacaktır. 80 metreye kadar mega yatlar yaparak ihraç edeceğiz. Tersane bölgesinin 2012'de tam faaliyete geçmesini bekliyoruz. Ancak, birkaç firmanın gelecek yıl üretimi planlanıyor. Ürünlerin büyük kısmı yurt dışına ihraç edilecektir.”

6 MİLYON AVROYA KADAR YAT

Türkoğlu, yılda 400 civarında yatı yurt dışına ihraç etmeyi hedeflediklerine işaret ederek, şöyle dedi:

“Yatların fiyatları 60 bin dolardan 6 milyon avroya kadar değişiyor. Tersane bölgesi lüks yat inşası bakımından Türkiye'de ilk, dünyada sayılı tesisler arasında yer alacaktır. Şu anda İstanbul'daki tersanelerimizden Hollanda, Fransa, Almanya, İngiltere, Norveç, Danimarka, İsrail Rusya, Yunanistan ve Bulgaristan'a yat gönderiyoruz. Yıllardır İstanbul'da tersanecilik sektöründe faaliyet göstermemize rağmen kentte büyüme şansımız kalmadığından yeni bölgelere yatırıma yöneldik. Ünlü iş adamları ve sanatçılar gibi çok sayıda kişiye yat imal edeceğiz. Tersanede iç ve dış donanımı yaparak siparişleri tamamlayacağız.”

Yorumları Göster
Yorumları Gizle