GeriEkonomi Kriz NATO’yu da vurdu, 5 bin kişiyi işten atıp ‘akıllı savunma’ya geçecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kriz NATO’yu da vurdu, 5 bin kişiyi işten atıp ‘akıllı savunma’ya geçecek

Kriz NATO’yu da vurdu, 5 bin kişiyi işten atıp ‘akıllı savunma’ya geçecek
refid:18886009 ilişkili resim dosyası

Euro Bölgesi’nde etkisini artıran ekonomik kriz NATO’yu da vurdu. NATO, savunma harcamalarını daha etkin şekilde yapmak için ‘akıllı savunma’ planlarını devreye sokarak, personel sayısını 13 bin kişiden 8 bine düşürecek. NATO’ya üye ülkelerin savunma bakanları haftaya bu planları Brüksel’de görüşecek.

SOĞUK savaş sonrasında varlık sebebi pek çok kez sorgulanan NATO, şimdi ekonomik krizle mücadele ediyor. 5-6 Ekim’de gerçekleşecek savunma bakanları toplantısında azalan ekonomik imkanlara rağmen ittifak yeteneklerinin daha etkin kullanımı tartışılacak. Burada elde edilen bilgiler, 2012 yılında Şikago’da toplanacak NATO zirvesine taşınacak. Buradan çıkan fikirler ışığında NATO hem yeni dünya düzenine göre yeni savunma anlayışlarını hem de yeni ekonomik tedbirleri uygulamaya koyacak. İlk olarak NATO personeli 13 bin kişiden 8 bine düşecek ve ortak havuza aktarılan paylar düşürülecek. Bütün bu gelişmelere de “akıllı savunma” adı verildi.

Akıllı savunma formülünün devreye girmesiyle üye ülkeler, tek tek proje üstlenmek yerine, kendi aralarında işbirliği yapacak. İstihbarat ortak toplanacak, lojistik ihtiyaçları mümkün olduğunca beraber karşılanacak. Bu durumda örneğin Afganistan’da uçan farklı ülkelere ait aynı helikopterin bakımı ortak bir merkezde yapılacak. Masrafların azaltılması için pek çok “spekülatif” fikir de ortaya atıldı. Örneğin, Türkiye ile Yunanistan’ın ortaklaşa “sahra hastanesi” yapması ya da Almanya ile Hollanda’nın “ortak helikopter üretmesi” gibi formüller NATO’da masaya yatırılacak.

5 bin kişi işten çıkacak

Personel ağırlıklı çalışma sisteminin yerine yüksek teknoloji içeren bir yapıya geçilecek. Bu çerçevede personel sayısı 13 binden 8 bine inecek. Soğuk savaş döneminde ülkelerin NATO’ya daha çok para aktardığını; ancak bu dönemde operasyon düzenlenmediğine dikkat çeken NATO kaynakları durumun şimdi tam tersi olduğunu vurguluyor. Ülkeler daha az para aktarmak isterken NATO çok sayıda operasyona imza atıyor. Bu operasyonlar üye ülkenin aktardığı para ve maddi kaynaklarla oluşuyor. Bu kaynak ortak bir havuzda toplanarak kullanılıyor. Üye ülkelerin sivil bütçe, askeri bütçe, altyapı bütçesi gibi farklı kalemlere sağladığı paylar yeni uygulama ile düşecek.

Yeni karargah yolda

NATO’nun Avrupa’daki karargahı Brüksel’de krize rağmen önemli bir gelişme de yaşanıyor. NATO’ya gelen araçların güvenli şekilde park edememesi nedeniyle yeni bir karargah yapılıyor. Mevcut karargâhın karşısına yapılan yeni bina en son teknoloji ile donatılacak ve bina yeni teknolojiye açık olacak. Yeni karargâhın 2015-2016 döneminde devreye girmesi planlansa da kriz nedeniyle bunun gecikeceği öngörülüyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle