GeriEkonomi Kriz kapitalizmin sonu değil ama tüm kurallar baştan yazılmalı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kriz kapitalizmin sonu değil ama tüm kurallar baştan yazılmalı

Kriz kapitalizmin sonu değil ama tüm kurallar baştan yazılmalı
refid:10094004 ilişkili resim dosyası

CEBIT için İstanbul’a gelen Almanya’nın Niedersachsen Eyaleti Ekonomi Bakanı Walter Hirche, dünyayı sarsan ekonomik krizin kapitalizmin sonu olmadığına dikkat çekerek, "Yaşananlar kapitalizmin bir unsuru olarak görülmeli. Krizden uluslararası finansal kurallara ihtiyacımız olduğu dersini aldık. Kriz bir anlamda yenilenmemizi sağlayacak" dedi.

CEBIT kapsamında Bilişim Sanayicileri Derneği TÜBİSAD’ın desteğiyle düzenlenen Avrasya Forumu’na katılmak için İstanbul’a gelen Almanya’nın Niedersachsen Eyaleti Ekonomi Bakanı Walter Hirche dünyayı sarsan ekonomik krizin kapitalizmin sonu olmadığına dikkat çekerek, "Kriz kapitalizmin sonu değil, bir unsuru olarak görülmeli. Önemli olan krizin sonunda kára mı zarara mı dönüşeceği konusunu netleştirmek. Bence yaşadığımız bu durumun en büyük göstergesi uluslararası kuraları poltikadan sonra finansa da kaydırmamız gerektiği dersi oldu. Kriz bir anlamda yenilenmemizi sağlayacak" dedi.

İnsan kriz yaratır

Dünyanın şu an yaşanması gereken doğal bir sorun yaşadığını ifade eden Hirche "Bu doğal bir döngü gibi. Dinamik gelişme ve organize istikrar birkaç yıl sürer. Ama insan doğası gereği bu istikrar bir süre sonra çöker. İşler de öncesinden çok daha kötü duruma gelir. Yaşanalar bir nevi Med Cezir gibidir. Gelir ve gider" dedi.

II. Dünya Savaşı gibi

Avrupa’nın krize karşı harekete geçmek konusunda geç kaldığının altını çizen Hirche şunları söyledi "Krizin büyümesiyle birlikte ilk alınan önlem mevduatlara garanti vermek yönünde oldu. Ama eğer problemler üzerinde çalışmaya odaklanılırsa sorunun özü görülecektir. Bu kriz sadece finans sektörünü değil ana caddeleri de hedef alıyor. Bu nedenle gerçek başarı, güven kazanmaktan geçiyor. Politik kurumlara, bankalarda ve genel ekonomiye güven tazelemeden hiçbir şeyi aşamayız. Duruma bakınca krizin hemen yarın bitmeyeceği de ortada. Yapılması gereken İkinci Dünya Savaşı’nda oluşan politik birliğin bu kez de finansal birlik olarak hayata geçirilmesi."

Depresyon sıkıntısı

Ekonominin yeniden rayına oturması için zaman gerekeceğini ifade eden Hirche ’resesyon depresyonu’ndan uzak durulması gerektiğini ifade ederek, "Ekonomi yavaşlayacak, Ancak eğer ticari ilişkilerin sürdüğünü ve bankacılık sisteminde hálá para olduğunu görüyorsak, bu kadar da ümitsiz olmamalıyız. 2001’de Türkiye de, dünya da çok zor zamanlar geçitrdi. Ancak bunların hepsi aşıldı. 2001 krizinden 3 yıl sonra gelişim düzeyleri yeniden yükselmeye başladı. Bunları hatırlayıp buna göre konsantre olmak gerekiyor."

Haftalar kaybettik

Avrupa’nın bu krizden gelecekte finans sektörünü kontrol edebilmek için uluslararası kurallara ihtiyacı olduğu sonucunu çıkardığına dikkat çeken Hirche "Önlemlerin koordinasyonu çok önemli. Biz bu kordinasyon sorunu nedeniyle haftalar kaybettik. Sanırım sonunda finans sektörü ve politika arasında bir izolasyon ve ayrılık yaratmayı başardık. Bundan sonra uluslararası kuraların yürütülmesi şart. Ayrıca bunun için yeni bir kuruma da ihtiyacımız yok. IMF, Dünya Bankası ve uluslararası finans enstütüleri kuralların koordine edilmesini sağlayabilir."

2010 Cebit Hannover’e ortak ülke olabilirsiniz

TÜRKİYE
’nin 2010 Cebit Hannover fuarında ortak ülke olarak yer almak için başvuruda bulunduğunu söyleyen Walter Hirche "Daha önce Hannover Messe fuarında da ortak ülke olan Türkiye çok güçlü bir partner. Bu gücü sayesinde son 10 yılda Hannover’de düzenlenen fuarlarda iki kez ortak ülke olarak yer alabilen tek ülke olarak öne çıkabilir. Gerçekleşirse iyi ilişkilerimizin en büyük göstergesi olacak. Türkiyede bilişimde çevre ülkelere önemli bir servis sağlayıcısı konumunda. Hannover batının teknoloji başkentiyse İstanbul da bunun daha doğudaki versiyonu" dedi.

Avrupa kendi kredilendirme kuruluşunu kuracak

KRİZİN
ardından atacakları önemli bir adımın Avrupa’da kredilendirme kuruluşu kurmak olduğunu ifade eden Walter Hirche, "Problemin en büyük kısmı Amerikalı kredilendirme kuruluşlarının sorunları yeterince hızlı kavrayamamasından kaynaklanıyor. Bu nedenle güvenebileceğimiz kurumlara ihtiyacımız olduğunu gördük. Şu ana kadar sürekli yeterince şeffaf olmamaktan kaynaklanan sorunlarla boğuştuk. Artık kesinlikle şeffaflığı getimekten başka çaremiz yok" dedi.

Krizde AB içe kapanır ilişkilerin devamı önemli

ÜLKE
ve birliklerin her krizde tıpkı bireyler gibi kendilerine konsantre olduğunu ve bir nevi içe kapandığını belirten Walter Hirche "Bu durumda Türkiye’nin AB ile diyaloğu yeniden organize etmesi gerekebilir. İlişkiler zaman zaman yavaşlasa da kesilme olmaz. Bu nedenle Avrupa ile Türkiye görüşmelere aynı şekilde devam etmelidir. İki taraftan gelen talepler de ortada. Ama hálá yapılması gereken birçok şey var" dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle