GeriEkonomi Kriz kahininden Türkiye yorumu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  106
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kriz kahininden Türkiye yorumu

Kriz kahininden Türkiye yorumu
refid:10954519 ilişkili resim dosyası

Küresel finansal krizi önceden tahmin eden İstanbul doğumlu New York Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nouriel Roubini, Türkiye'nin yeni nesil yapısal reformları hızlı gerçekleştirmesi halinde, küresel krizden fazla etkilenmeyeceğini söyledi.

Prof. Dr. Nouriel Roubini, Türkiye ekonomisi ve küresel krize ilişkin sorularını yanıtladı.

Türkiye ve diğer tüm ülkelerin küresel krizden mutlaka etkileneceklerini ifade eden Roubini, ancak bu ülkelerin etkilenme düzeylerinin farklı olacağını belirtti.

TÜRKİYE EKONOMİSİ ORTA VADEDE ÇOK DAHA İYİ DURUMDA OLACAK

Türkiye'nin, 2001 sonrası gerçekleştirdiği yapısal reformlar sayesinde, daha az kırılgan hale geldiğini belirten Roubini, mevcut küresel krizden daha az etkilenmesi için yeni nesil yapısal reformları hızla gerçekleştirmesi gerektiğini söyledi.

Küresel enerji ve emtia fiyatlarındaki iyileşme nedeniyle, Cari Açığın etkisinin az olacağını kaydeden Roubini, sadece özel sektörün borcunun bir kaygı oluşturabileceğini, onun için de finansman sağlanması gerektiğini vurguladı.

Türkiye ekonomisinin dinamik bir ekonomi olduğunun altını çizen Roubini, doğru politikaların sürdürülmesi ve yapısal reformların da tamamlanması halinde, Türkiye ekonomisinin, orta vadede çok daha iyi bir durumda olacağını söyledi.

IMF İLE ANLAŞMANIN İKİ FAYDASI

Türkiye'nin kendi ekonomik programını uyguladığını belirten Roubini, ancak IMF ile yapılacak bir anlaşmanın faydalı olabileceğini kaydetti.

IMF ile bir anlaşmanın ilk faydasının, piyasalardaki güveni yeniden tesis etmek olduğunu vurgulayan Roubini, ikinci faydasının da likidite ve döviz rezervi sağlamak olduğunu söyledi.

Rouibini, Fon destekli bir programın, küresel ekonomideki belirsizliğin etkisini daha da azaltabileceğine dikkat çekti.

KÜRESEL EKONOMİ 2010'DA TOPARLANIR

Roubini, 2009'da dünya genelinde ekonomik durgunluğun gözleneceğini ve küresel çapta bir durgunluk beklediğini söyledi. Prof.Roubini, 2010 yılında ekonomik toparlanmaların başlayabileceğini de dikkat çekti.

Küresel krizin çıkmasında piyasalardaki önemli eksikliklerle, kusurların etkili olduğunu vurgulayan Roubini, piyasaların kendilerini ve birbirlerini iyi denetleyemediklerini ifade etti.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle