GeriEkonomi Kriz, Demirbank'ı götürdü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kriz, Demirbank'ı götürdü

Finans piyasalarında 22 Kasım'da başlayan kriz ilk kurbanını aldı. Bankacılık Üst Kurulu bünyesindeki Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu, Demirbank'a el koydu. Park Yatırım Bank'ın da bankacılık lisansı iptal edildi.

BANKACILIK Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), Cıngıllıoğlu Holding'e ait Demirbank'ı Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na devrederken, Karamehmet Ailesi'nin sahibi olduğu Park Yatırım Bankası'nın da bankacılık işlemleri yapma iznini kaldırdı.

Üst Kurul'un açıklamasında, ‘‘her iki bankanın da yükümlülüklerini vadesinde yerine getiremediği, faaliyetlerini sürdürmeleri halinde mali sistemin güven ve istikrarırını tehlikeye düşürecekleri’’ belirtildi. Böylece Fon'daki banka sayısı 11'e yükselmiş oldu.

Dün sabah erken saatte iki bankaya daha müdahale edildiğini duyuran BDDK'nın bu kararları Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında da yayımlandı.

Demirbank'la ilgili kararda, ‘‘Zararları özkaynaklarını aşan, yükümlülüklerini vadesinde yerine getirmeyen, faaliyetine devamı mali sistemin güven ve istikrarını tehlikeye düşüren Demirbank'ın temettü hariç, ortaklık hakları ile yönetim ve denetiminin Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na devredildiği’’ vurgulandı. Park Yatırım Bankası'nın da yükümlülüklerini vadesinde yerine getirmediği, yükümlülük değerinin varlıklarının toplam değerini aştığı ve bu bankanın faaliyetini sürdürmesinin, mali sistemin güven ve istikrarını tehlikeye düşürdüğü, bu nedenle de bankacılık işlemleri yapma izninin kaldırılmasına karar verildiği kaydedildi.

DEMİRBANK'TA 14'E 3

BDDK'nın yaptığı yazılı açıklamada Demirbank'ın fona devredilmesine yol açan etkenler ve nihai karar şöyle ifade edildi:

‘‘Fonlamadan kaynaklanan ve her gün katlanarak artan zararları özkaynaklarını aşan, yükümlülüklerini vadesinde yerine getirmeyen ve bu nedenle de Merkez Bankası piyasalarında işlem yetkisi kaldırılan, Merkez Bankası ve banka sisteminden kaynak sağlayamayan, dolayısıyla likidite krizine düşen ve bu durumu süreklilik arzetmeye başlayan, faaliyetine devamının mevduat sahiplerinin hakları ve mali sistemin güven ve istikrarı bakımından tehlike arzeden Demirbank T.A.Ş.'nin yönetimi ve denetimi, 4389 sayılı Yasanın 14. maddesinin 3. fıkrası uyarınca, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na devredilmiştir.’’

Açıklamada, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun, yönetimi ve denetimi kendisine devredilen Demirbank T.A.Ş.'nin zararlarının, sermayesine tekabül eden tutardaki kısmını ödeyerek, bankanın hisse senetlerinin mülkiyetine, 4389 sayılı kanunun 14. maddesinin 5 numaralı fıkrasının (a) bendinin (ab) alt bendine dayanarak sahip olduğu belirtildi. Açıklamada, Demirbank'ın Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun sahipliği altında, bugünden itibaren normal faaliyetlerini sürdüreceği ve her türlü yükümlülüklerini yerine getirmeye devam edeceği belirtildi.

Demirbank T.A.Ş. ile ilişkide bulunan mudilerin ve diğer alacaklıların endişe etmelerini gerektirecek bir durumun söz konusu olmadığı da vurgulandı.

PARK YATIRIM

BDDK'nın açıklamasında Park Yatırım Bankası A.Ş'nin de, ‘‘yükümlülüklerini vadesinde yerine getirmediği, yükümlülüklerinin toplam değerinin, varlıklarının toplam değerini aştığı, faaliyetlerini sürdürmesinin mali sistemin güven ve istikrarını tehlikeye düşürdüğü’’ vurgulandı. Bu gerekçelerle Park Yatırım Bankası A.Ş.'nin de bankacılık işlemleri yapma izninin kaldırıldığı belirtildi.''

Yeni yönetim işbaşında

DEMİRBANK Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Genel Müdürlüğü'ne Engin Akçakoca getirildi. Demirbank'dan yapılan açıklamada, bankanın dünsabah itibariyle Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu tarafından Fon'a devredildiği hatırlatıldı. Açıklamaya göre, bu devirle birlikte bankanın yeni Yönetim Kurulu da şu isimlerden oluştu: Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür Engin Akçakoca. Yönetim Kurulu Üyeleri Yılmaz Ocakcıoğlu, Oğuz Aktan, İbrahim Yaycıoğlu ve Orhan Güven. Denetçiler Azmi Yıldırım ve Turan Özbay.

Halit Bey'in Ulusal Bank'ı var

CINGILLI Holding'in Yönetim Kurulu Başkanı Halit Cıngıllıoğlu'nun Tasarruf Mevduatı Sigorat Fonu'nca el konulan Demirbank dışında bir de Ulusal Bank (UB) adıyla ikinci bir bankası daha bulunuyor. Halit Cıngıllıoğlu, Saudi American Bank'ın (SAMBA) İstanbul'daki bankasını 15 milyon dolara satın almıştı. Bankanın adı Ulusal Bank olarak değiştirilmişti. Demirbank'ın iştirakleri arasında da görünen Ulusal Bank'ın ana hissedarı Ephesus Ltd. Malta merkezli Ephesus Ltd'nin sahibi ise Halit Cıngıllıoğlu. Cıngıllıoğlu'nun satın aldığı SAMBA, 1986'da merkezi Riyad'da bulunan Saudi American Bank tarafından, yüzde 60 Arap, yüzde 40 Citibank ortaklığıyla kurulmuştu. Citibank daha sonra yüzde 10 hissesini de Araplar'a satmıştı. Dört şubeli Ulusal Bank'ta yaklaşık 250 kişi çalışıyor.

Demirbank'ı Fon'a sürükleyen üç gün

15-16 Kasım: Türkiye'nin en yüksek miktarlı nakit parasına sahip bankalarından biri elindeki likitleri disponibilite olarak tutup piyasaya vermedi. Bankalararası piyasada da borç vermeye yanaşmadı.

17 Kasım: Demirbank'ın elinde yaklaşık ortalama yüzde 35 faiz maliyetli devlet tahvil ve bonosu vardı. Bankanın 17 Kasım'da 150 milyon dolar sendikasyon geri ödemesi vardı. Demirbank, sendikasyon ödemesi yapmak için elindeki TL'leri verip, 150 milyon dolar alarak likiditesini daralttı. Aynı gün, piyasaya likidite aktarmayı durduran banka ile benzer şekilde yine büyük ve likidite gücüne sahip bir başka bankanın yaptığı işlemler, gecelik faizleri yüzde 60'lara yükseltince, Demirbank'ın nakit para sorununu büyüdü.

20 Kasım: Demirbank likit sorununu çözmek için İnterbank'ta borçlanmak amacıyla piyasaya çıktı ve yüksek faiz önerdi. Bu arada, yıkıcı hale gelen rekabetin de etkisiyle, iki büyük ve rakip banka kademeli bono satışına başladı. Demirbank, elindeki yüzde 35 maliyetli devlet bonolarındaki faizin yüzde 43'lere çıktığını gördü. Bu noktada, bir başka bankanın kayıba rağmen satış anlamı taşıyan stop-loss satışları başladı. Bono da faizler yüzde 45'e kadar çıktı. Demirbank bu noktada ‘yapmaması gereken' bir hata yaparak elindeki bono portföyünden satışa geçti. Yabancı yatırımcılar yaşanan gerginliği fark edip piyasadan çıkmak için satış emirlerini verdi. Demirbank'ın başlattığı satışa yabancıların eklenmesi ile bono piyasasında faizler önce yüzde 50'ye çıktı. Hemen arkasından da gecelik faizler yüzde 100'leri gördü. Başlayan bono satışları ve yükselen faiz, Türkiye'de ‘daha önce hiç yaşanmamış' bir krizin doğmasına neden oldu.

Resmi Gazete işçileri 05.30'da uyandırıldı

BANKACILIK Üst Kurulu'nun Demirbank'ın Fon'a devri ve Park Yatırım'a ilişkin kararlarının dünkü Resmi Gazete'de yayımlanabilmesi için Resmi Gazete Matbaası'nda çalışan işçiler sabahın erken 4saatlerinde uyandırıldı.

Bankacılık Üst Kurulu, Demirbank ve Park Yatırım kararlarını da dünkü toplantısında aldı. Kurum, hükümet ve ekonomi yönetemindeki yoğun trafik ve sıcak saatler nedeniyle kararını sabah duyurmayı uygun gördü.

Kararlar, genel müdürlüğe ve basına duyurmadan önce sabaha kadar süren bir dizi hazırlık yapıldı. Kararın Resmi Gazete'nin dünkü mükerrrer sayısında yayımlanabilmesi için, Resmi Gazete Matbaası'nda çalışan işçiler dün sabah 05.30'da uyandırılarak, işe gelmeleri istendi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle