GeriEkonomi "Kriz çıkaran ülkeleri zamanında uyarmıştık"
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

"Kriz çıkaran ülkeleri zamanında uyarmıştık"

"Kriz çıkaran ülkeleri zamanında uyarmıştık"
refid:12926821 ilişkili resim dosyası

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, küresel krize sebep olan ülkeleri G20 toplantılarında riskler konusunda uyarmış olduklarını söyledi.

Babacan, İstanbul'da düzenlenen“7. Uluslararası Finans Zirvesi”nde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin 2000'li yılların başlarında yaşadığı krizlerden dersler çıkardığını söyledi. Türkiye'nin yaptığı reformlar ve uygulamadaki ciddiyetle son küresel krizde ilk toparlanan ülkelerin başında geldiğini ifade eden Babacan, "bizim 2000'li yıllarda tanıştığımız kavramlar küresel ekonomide söz sahibi olan önemli ülkelerin  daha yeni gündemlerine geldi" dedi.

Ali Babacan, "Biz G-20 toplantılarında bütün bu krizi yaratan ülkeleri biriken riskler konusunda uyarmıştık. Fakat onlar yanlış uygulamalarla daha çok popülist kararlar aldılar" dedi. Babacan, kriz çıkaran ülke olarak nitelendirdiği ülkelerden, "Bizim G-7 toplantılarımız var. Önemli kararları orada alıyoruz" şeklinde tepkiler aldıklarını açıkladı.

Bugün küresel olarak gelinen noktaya da değinen Babacan, "Şu anda G-20 toplantılarının ne kadar önemli olduğu anlaşıldı ve yılda 3 defa toplantılar yapılıyor" dedi.

DIŞ GÖZ TARAFINDAN DENETLENME İHTİYACI

Babacan, ekonomiye dışardan bir göz tarafından denetimin gerekliliğine inandıklarını söylediği konuşmasında, G-20 ülkeleriyle yapılan son toplantıda bu yönde bir karar alındığını söyledi. G-20 ülkelerinin birbirlerini daha yakından izleyeceklerini açıklayan Babacan, bu kurumun başında IMF'nin olacağını ve hiç bir ülkenin dış denetimin dışında kalamayacağını açıkladı.

Ali Babacan, yeni uygulamanın çok önemli olduğunu, siyasi yapıların bazen sorunları halı altına süpürebildiğini, artık özel ve açıklanamaz denen konuların da açıklanacağı ve ülkeler arasında denetlenilebilirliliğin artırılacağını söyledi. Babacan, Ülkeler arasında ki koordinasyonun ekonomik gelişme için çok önemli bir olgu olduğunu ifade etti. 

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle