GeriEkonomi Kriz Autoshow'a uğramadı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kriz Autoshow'a uğramadı

Kriz Autoshow'a uğramadı

Autoshow, küresel kriz nedeniyle 2008 yılında hedefleri tutturmakta zorlanan otomotivcilere adeta doping oldu.

İşte Autoshow'dan fotoğraflar

9 Ekim'de CNR Expo'da kapılarını açan Autoshow'un sadece ilk iki günü yapılan satışlar ve alınan siparişler otomotivcilerin yüzünü güldürdü. Porsche, 360 milyon euro değerindeki 911 GTR modelinden bir adet satarken, 2 adet de Cayenne ve 1 Cayman modeli ile birlikte 600 milyon doların üzerinde sipariş aldı. Fermas yetkilileri, değeri 550 milyon euro olan Ferrari Scaglietti'den 1 adet satıldığını belirtirken, fiyatları 210 bin ve 245 bin Euro'dan başlayan Maserati Grandturismo ve Quattroporte modellerinden de 6 adet satıldı.

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Başkanı ve Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, "Autoshow 2008 fuarı otomobil satışları için doping oldu" açıklamasını yaptı.

Referans Gazetesinin haberine göre, Kasım ayında Türkiye'de satışa sunulacak Superb'in fuarda sergilenen 5 modelinin ilk günden satıldığını, toplamda ise tüm Skoda modellerinden 62 adet sipariş aldıklarını açıklayan Skoda Genel Müdürü Mahmut Kadirbeyoğlu, "Kriz döneminde gelen bu ilgi herkesi çok mutlu etti" dedi.
 
Fuarı 4 günde 267 bin 137 kişi gezdi

Fuarı dört günde 267 bin 137 kişinin gezdi. Otomotiv firmaları, 19 Ekim tarihine kadar sürecek Autoshow'da kira, stand ve ihtişamlı şovlar için yaklaşık 20 milyon dolarlık harcama yaptı. Sektör yıl sonuna kadar 360-380 bin adet otomobil ve 210 bin hafif ticari araç satmayı hedefliyor.

Fuarın 2009 hedefleri için de umut olduğu belirtiliyor.
ODD Başkanı ve Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, Autoshow 2008 fuarının otomobil satışları için bir doping yaptığını belirterek, şu an için 2009 hedeflerinde revize öngörmediklerini söyledi. Hükümetin kriz döneminde iç pazarı canlı tutmak için önlem alması durumunda hiçbir sektörün global kriz karşısında fazla zorlanmayacağını kaydeden Aybar, 2009'da binek ve hafif ticari araç satışlarının 570-585 bin adet bandında seyretmesini öngördüklerini açıkladı. Renault'nun bu yıl Dacia markası dahil yaklaşık 95 bin araç satmayı hedeflediğini kaydeden Aybar, 2009'da bu rakamları yakalamayı öngördüklerini belirtti.

Doğuş Otomotiv VW Ticari Araç Genel Müdürü Kerem Güven ise bu yıl sonu itibarıyla 207 bin adetler seviyesinde öngördükleri hafif ticari araç pazarının 2009'da aynı seviyede olmasını beklediklerini belirtti. Güven, "Şimdilik planlarımızı değiştirmedik. Hedefimiz VW olarak yine yaklaşık pazarın yüzde 11'ini almak" dedi.
Citroen Türkiye Genel Müdürü Müfit Ataseven de hükümetin piyasalarda güven bunalımını gidermesi durumunda global krizin kolay atlatılacağını söyledi.
 
Özel finansman desteği

Tüketici kredi faz oranlarının arttığına değinen GM Türkiye Genel Müdürü Özcan Keklik, faizlerinin daha da artması durumunda daha önce yapıldığı gibi birçok firmanın finansal bazlı kampanyalarla alıcıyı destekler pazarlama uygulamalarına yöneleceğini anlattı.

Keklik, "Ana firmaların bankalarla yapacağı anlaşmalar ve bunun sonucunda varılacak mutabakatla belli bir maliyetin firmalarca üstlenilmesi söz konusu olabilir. Tüketiciye daha düşük faizli kredi oranlarını sunma olanağı yaratmak ve bu sekilde faiz artışlarından tüketicinin etkilenmesini ortadan kaldırmak gibi bir süreç içine gireceğimizi sanıyorum" dedi. Keklik, 2009'da Opel, Chevrolet ve Saab markalarıyla binek pazarın yüzde yüzde 8'ini almayı hedeflediklerini dile getirdi.
 
 
FUAR'DA İLK İKİ GÜN KİM NE SATTI?

Porsche: 1 adet 360 milyon euro değerinde 911 GTR. 2 adet Cayenne ve 1 Cayman modelleri ile birlikte 600 milyon dolarlık sipariş aldı.

Fermas: Değeri 550 milyon euro olan Ferrari Scaglietti'den 1 adet, fiyatları 210 bin ve 245 bin eurodan başlayan Maserati Grandturismo ve Quattroporte modellerinden de 6 adet sattı.

Audi: Q5 modeline 60 adet sipariş aldı. Audi markası altındaki diğer modellerden de 120 adet sattı.

VW: Scirocco için 20 adet sipariş aldı.

Renault: Renault Symbol 550 adet sipariş aldı.

BMW: 100 adet araç satışı gerçekleştirdi.

Seat: 32 adet araç sattı.

Opel: 76 adet sattı.

Alfa Romeo: Mito modeline 5 adet talep geldi.

Lancia: 4 adet araç satışı yaptı.

Fiat: 51 araç sattı. 14'ü Fiat 500.

Volvo: 35 adet araç sattı.

Hyundai: 300 adet araç satışı yaptı.

Skoda: Superb'nin sergilenen 5 modeli de satıldı. Diğer modeller için 62 adet sipariş alındı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle