GeriEkonomi Kritik viraj öncesi Merkez Bankası ve Suriye doları 2 kuruş etkiledi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kritik viraj öncesi Merkez Bankası ve Suriye doları 2 kuruş etkiledi

Kritik viraj öncesi Merkez Bankası ve Suriye doları 2 kuruş etkiledi
refid:24731655 ilişkili resim dosyası

Dün 1.99 TL seviyesine kadar gerileyen dolar Suriye helikopterinin Türk jetleri tarafından düşürüldüğü haberiyle 2 TL'nin üzerine çıkmıştı. Merkez Bankası'nın faizi değiştirmemesiyle dolar 2.01 TL'yi gördü. Böylece iki gelişme dolarda 2 kuruşluk etki yarattı. Kritik Fed toplantısı öncesi borsa ise yatay geçirdiği günü artıda kapadı.

Piyasalar ABD Merkez Bankası Fed'in kritik kararlar alacağı toplantı öncesi sakin bir seyir izledi. Dün uluslararası piyasalarda değer kaybeden dolar 2 TL'nin altına düşmüştü. Suriye helikopterinin Türk jetleri tarafından düşürüldüğü haberinin ardından tekrar 2 TL'nin üzerine çıkan dolar bu seviyelerde sakin bir seyir izledi.

MERKEZ BANKASI KARARININ ARDINDAN YÜKSELDİ
Saat 14 öncesi 2.0037 TL'den işlem gören dolar Merkez Bankası'nın faizlerde ve zorunlu karşılıklarda değişikliğe gitmemesi kararının ardından yukarı yönlü hareket gerçekleştirerek 2.01 TL'yi gördü. Ardından tekrar 2.01 TL altına düşen dolar kritik Fed toplantısı öncesi 2.0070 TL'de dengelendi.

Gösterge tahvil faizleri de Merkez Bankası faiz kararı ardından yükseliş göstererek yüzde 8,94'e çıktı. Piyasalar kapanırken gösterge tahvil faizi yüzde 8,86'da dengelendi.

BORSA ARTIDA KAPADI
Suriye helikopterinin düşmesi borsada sert hareketlere yol açmazken gün boyu yatay seyreden borsa Merkez Bankası kararının ardından dolar ve gösterge tahvil faizlerindeki yükselişle bir ara eksiyi gördü. Daha sonra toparlanan borsa yüzde 0,71 primle 74 bin 783 seviyesinden kapandı.

KİMYASAL SİLAH İADE ZAMANLAMASI KRİTİK
Uzmanlar Suriye ile gerginliğin piyasada sınırlı etki yarattığını belirtirken yine de bu gerginliğin piyasaların gündeminde olacağını belirtti. İntegral Yatırım Araştırma Müdürü Egemen Candır Suriye konusundaki kritik konunun ABD ve Rusya'nın belirlediği kimyasal silah iade zamanlaması olduğunu belirtti. Candır "Koşullarında oluşabilecek uyuşmazlıklar kritik konu olacak. Bu durumun da Türkiye’den bağımsız olacağını düşünmekteyiz." diye konuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle