GeriEkonomi Kritik veri az önce açıklandı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kritik veri az önce açıklandı

Kritik veri az önce açıklandı

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, ihracat ağustos ayında ihracat bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 11,9 artarak 12 milyar 439 milyon dolar oldu.

TİM, 2017'nin ağustos ayına ilişkin ihracat verilerini açıkladı. Buna göre, ihracat ağustos ayında ihracat bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 11,9 artarak 12 milyar 439 milyon dolar oldu. Yılbaşından bu yana ihracat, yüzde 10,7 artış ile 102,5 milyar dolara ulaşırken, son 12 aylık ihracat, yüzde 7,8 artışla 151,8 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Otomotiv endüstrisi, ağustos ayında 1 milyar 836 milyon 87 bin dolarla en fazla ihracat gerçekleştiren sektör olarak belirlendi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, bu yılın ağustos ayında 1 milyar 836 milyon 87 bin dolarlık ihracata imza atan otomotiv imza atan otomotiv endüstrisi, bu sonuçla en fazla ihracatın gerçekleştirildiği sektör oldu.

Bunu 1 milyar 679 milyon 93 bin dolarla hazırgiyim ve konfeksiyon, 1 milyar 461 milyon 364 bin dolarla kimyevi maddeler ve mamülleri sektörleri takip etti.

Ağustos ayında en fazla ihracat artışı, yüzde 179,4 ile gemi ve yat, yüzde 70,5 ile zeytin ve zeytinyağı sektörlerinde kaydedildi.

Geçen ay Türkiye'nin toplam ihracatının yüzde 83'ünü gerçekleştiren sanayi grubunda 2016'nın aynı ayına göre yüzde 12,9'luk artışla 10 milyar 324 milyon 800 bin dolarlık ihracat yapıldı.

Aynı dönemde toplam ihracatın yüzde 13,4'ünü oluşturan tarım grubunda yüzde 2,6'lık artışla 1 milyar 669 milyon 787 bin dolarlık, toplam ihracattan yüzde 3,6 pay alan madencilik grubunda ise yüzde 29,1'lik yükselişle 444 milyon 900 bin dolarlık ihracat kaydedildi.

EN FAZLA İHRACAT GERÇEKLEŞTİRİLEN ÜLKE ALMANYA OLDU

Ağustos ayında da en fazla ihracat gerçekleştirilen ülke Almanya oldu. Almanya’ya, Ağustos’ta 1 milyar 310 milyon dolar ihracat gerçekleştirildi. Böylece Ağustos ayı ihracatın yüzde 10’dan fazlası Almanya'ya gerçekleştirildi.

Almanya’yı Irak, İngiltere, ABD ve İspanya takip etti. Söz konusu dönemde, AB ülkelerine 5,9 milyar dolar ihracat yapıldı. İhracattaki payı yüzde 47 seviyelerinde olan AB pazarına ihracat ağustos ayında yüzde 12 artış gösterdi.

İhracatın en fazla arttığı ülkeler, yüzde 58,9 ile Rusya, yüzde 43,1 ile Çin ve yüzde 35,1 ile Birleşik Arap Emirlikleri oldu.

TİM BAŞKANI BÜYÜKEKŞİ'DEN İLK AÇIKLAMA GELDİ

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, 2016 yılı Kasım ayından bu yana, her ay olduğu gibi, Ağustos ayını da artışla kapattıklarını belirterek, yılın geriye kalan 4 ayında da farklı oranlarda artışlar yakalayarak 155 milyar dolarlık hedefimize ulaşacaklarını kaydetti.

Büyükekşi, ağustos ayı ihracat rakamlarına ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, "Mübarek Kurban Bayramının mutluluğuna bir de ihracatımızdaki artışın eklenmesi deyim yerindeyse çifte bayram yaşamamıza vesile oldu. İhracatçılarımız milletimize bayram şekeri hediye etti." ifadelerini kullandı.

Büyükekşi, 2016 yılı Kasım ayından bu yana, her ay olduğu gibi, Ağustos ayını da artışla kapattıklarını belirterek, yılın geriye kalan 4 ayında da farklı oranlarda artışlar yakalayarak 155 milyar dolarlık hedefimize ulaşacaklarını kaydetti.

Sadece ihracatın değil tüm makroekonomik göstergelerin iyiye gittiğini ifade eden Büyükekşi "Sayın Cumhurbaşkanımızın da ifade ettiği gibi ekonomi alanında tüm göstergeler yükselişi, gelişmeyi, ileriye doğru gidişi işaret ediyor. Daha da ileri gitmememiz için hiçbir sebep yok" değerlendirmesinde bulundu.

Büyükekşi, ihracatın yılın ilk çeyreğinde büyümenin yarısına yakınını sırtladığını bildirdi. İhracatçılar olarak ilk çeyrekte olduğu gibi ikinci çeyrekte de büyümeye güçlü bir katkı vereceklerini aktaran Büyükekşi, ihracatın arttıkça üretim verilerinde önemli iyileşmeler yaşandığını dile getirdi.

Büyükekşi, enflasyonun tek haneye düştüğünü işsizlikte gerilemenin sürdüğünü vurguladı. Tüm alanların birbirleri ile derinden bağlantılı olduğunu belirten Büyükekşi, ihracatkaki iyileşmenin diğer tüm alanlara önemli bir katkı sağladığını dile getirdi.

"AB'NİN İHRACATIMIZDAKİ PAYI YÜZDE 47"

Ağustos ayında AB ülkelerine 5,9 milyar dolar ihracat gerçekleştirildiğini bildiren Büyükekşi, şunları kaydetti:

"AB’nin ihracatımızdaki payı yüzde 47 seviyelerinde. Ağustos ayında AB pazarına ihracatımız yüzde 12 artış gösterdi. Otomotiv ve hazırgiyim sektörleri AB pazarına yoğun ihracata devam ederken, gemi ve yat sektörü ile zeytin ve zeytinyağı sektörleri yüzde 100’ün üzerinde artış oranları yakaladı. Yaşanan siyasi gelişmelere rağmen AB pazarına ihracatımız tüm hızıyla devam ediyor. Ağustos’ta miktar bazında ihracatın yüzde 11, ilk 8 ayda ise yüzde 12,8 artış gösterdi.

Şunu gururla söyleyebiliriz ki, Ağustos ayında değer bazında ihracatımız, miktar bazında ihracatımızdan daha fazla artış kaydetti. Yani daha az miktarda malı, daha yüksek fiyata ihraç edebildik. Ar-Ge, İnovasyon, Markalaşma ve Tasarıma yapılan yatırımın etkileri ihracatımızda her geçen gün daha fazla hissediliyor. Daha yenilikçi, daha özgün ürünlerle yurt dışı piyasalarda boy gösteren ihracatçılarımız, hedef ülkelerde daha yüksek pazar payları yakalıyor."

Büyükekşi, ağustos ayında en çok ihracat gerçekleştirilen ilk 20 ülkeden 16 tanesinde ihracatın artış kaydedildiğini belirtti. En yüksek artış oranlarının yüzde 58,9 ile Rusya, yüzde 43,1 ile Çin ve yüzde 35,1 ile Birleşik Arap Emirliklerine gerçekleştiğini bildiren Büyükekşi, Rusya'ya yaş sebze ve meyve, Çin'e madencilik ürünleri, Birleşik Arap Emirliklerine ise kimyevi maddeler ihracatının bu oranlarda etkili olduğunu aktardı.

Büyükekşi, Ağustos’ta ihracatın liderinin 1,8 milyar dolarla yine otomotiv olduğunu bildirdi.

Bu sektörün ihracatının söz konusu dönemde yüzde 9,4 artış kaydettiğini dile getiren Büyükekşi, "Otomotivi sırasıyla 1,7 milyar dolarla hazırgiyim ve konfeksiyon ile 1,5 miyar dolarla kimyevi maddeler sektörleri takip etti. Ağustos ayında en fazla ihracat artışını sanayi ürünlerinde yüzde 179,4 ile Gemi ve Yat sektörü elde etti. Tarım ürünlerinde ise en fazla ihracat artışını yüzde 70,5 artış ile Zeytin ve Zeytinyağı sektörü yakaladı" ifadelerini kullandı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle