GeriEkonomi Kreş desteği nasıl alınır? Kreş desteği şartları nelerdir?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kreş desteği nasıl alınır? Kreş desteği şartları nelerdir?

Kreş desteği nasıl alınır? Kreş desteği şartları nelerdir?

Kreş desteği için vatandaşların araştırması devam ediyor. Binlerce kişinin merakla beklediği konular arasında yer alan kreş desteğinin şartları ve başvurunun nereden yapılacağı sorgusu, araştırılan hususlar arasında bulunuyor. Peki, kreş desteği için şartlar neler olacak? Başvuru nasıl yapılacak? İşte, vatandaşların merakla araştırdığı konu hakkında detaylı bilgiler

Kreş desteği başvuru şartları, son günlerin araştırılan konuları arasında yer almaya devam ediyor. Çalışma hayatı nedeniyle çocuklarını kreşe vermek zorunda kalan vatandaşlar, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından tahsis edilen kreş desteği hakkında bilgi almak istiyor. Peki, kreş desteği başvuru şartları neler olacak? İşte, proje hakkında bazı bilgiler

KREŞ DESTEĞİ NEDİR?

Kreş yardımı; çalışan annelerin çalışma hayatından kopmaması adına, çocukların kreş masrafları için ayrılan bir ödenektir. Çalışan annelerin faydalanabileceği kreş yardımında, maddi açıdan zorluk çeken ebeveynler öncelikli olacak.

KREŞ DESTEĞİ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Kreş desteğine başvuru yapmak isteyen çalışan annelerin önce iş vereni, yoksa Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı merkezlerden bu işlemi gerçekleştirmeleri gerekir.

KREŞ DESTEĞİ BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

Kreş desteği alınmadan önce annenin maaş durumu göz önünde bulundurulur. Maaş bakımından uygun olduğu durumda bu destek işveren tarafından sağlanır.
Örneğin bir çalışan anne asgari maaş alıyor ise ve çocuğuna bakmakla mükellef ise(çocuğun velayet durumu annedeyse; baba çalışmıyorsa, çalışıyor ama geliri çocuğun bakımına yetmiyorsa, çocuğa bakacak bir aile büyüğü yoksa) devlet kadın işinden istifa etmesin diye bu desteği ona sağlıyor. Ancak maaşı 5.000 TL olan, çocuğa bakacak aile büyüğü bulunan, çocuğun babasının maddi geliri masraflarına yetecek düzeyde olan ailelere bu desteğin alınması zorlaşıyor.

KREŞ ÜCRETİ ARTTIRILDI

Kadınların ve özellikle annelerin iş gücünde daha çok yer almalarını sağlayacak tedbirler alınmaya devam ediyor. Son olarak çalışan anneler için sağlanan kreş yardımlarıyla ilgili de düzenleme yapıldı. Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren 7103 Sayılı Torba Yasa ile kadın çalışanlara yapılacak kreş yardımı gelir vergisinden istisna tutuldu. Bu tutar ardından Bakanlar Kurulu Kararı ile her bir çocuk için Asgari ücretin yüzde 15'inden asgari ücretin yüzde 50'sine çıkartıldı.

Böylece çocuk başına 304.35 liralık istisna tutarı 1.014.75 lira oldu. İşverenin kreş parası olarak çalışanlara ödediği miktar da vergi dışı bırakıldı.

ÖDEME KURUMA YAPILMALI
Kreş ve gündüz bakımevi hizmetinin doğrudan işveren tarafından verilmesi durumunda, herhangi bir sınırlama getirilmiyor.

Hizmetin başkaları tarafından verilmesi durumunda ise bazı şartlar gerekiyor.

Öncelikle hizmetin özel sektör kuruluşundan alınması isteniyor. Sabah'tan Faruk Erdem'in yazısına göre, ayrıca ödemenin işveren tarafından doğrudan ilgili kuruma yapılması gerekiyor.

Ödeme çalışana yapılırsa vergi indiriminden yararlanılamıyor.

Hizmet sağlayan kreş ya da bakımevine yapılan ödemelerde ise asgari ücretin yüzde 50'lik kısmı yani 1014.75 liralık bölüm vergiye tabi olmuyor.

Bunu aşan kısım ise vergiye tabi oluyor.

SAYIYA BAKILMIYOR
Burada çalışan annenin kaç çocuk için destekten yararlandığına bakılmıyor. Ayrıca istisna tutarları her bir çocuk için ayrı ayrı hesaplanıyor. Hesap yapılırken de geçerli brüt asgari ücret dikkate alınıyor.

Şu anda geçerli brüt asgari ücret 2.029.50 lira olarak uygulanıyor. Buna göre de gelir vergisi istisnası sonrası gelir vergisindeki düşüş çalışanın maaşına eklenecek ya da maaştan bu miktar kadar kesinti yapılmayacak.

ÖRNEK HESAP (1 çocuk için)
Brüt Asgari ücret: 2.029.50 TL

Brüt kreş ücreti: 1.500 TL

Toplam brüt ücret: 3.529.50 TL

SGK primleri: 529.42 TL

Gelir Vergisi Matrahı: 3.000.07 TL

İstisna edilen kreş yardımı: 1.014.75 TL

Yeni G.V. matrahı: 1.985.32 TL

Gelir Vergisi: 297.80 TL

Vergi kazancı: 152.21 TL


Yorumları Göster
Yorumları Gizle