GeriEkonomi Kredinin ilk bölümünü istiyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kredinin ilk bölümünü istiyor

Kredinin ilk bölümünü istiyor
refid:14690969 ilişkili resim dosyası

Yunan Hükümetinin, AB-IMF (Uluslararası Para Fonu) destek mekanizmasının vermeyi kararlaştırdığı 110 milyar avronun, 20 milyar avro tutarındaki bölümünün verilmesi talebinde bulunduğu bildirildi.

Yunan medyası, hükümetin, AB Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası ve IMF'ye başvurusu kapsamında, Avro kuşağı ülkelerinin vereceği kredinin 14,5 milyar avro, IMF'den sağlanacak olan bölümün ise 5,5 milyar avro tutarında olduğunu duyurdu.
Haberde, IMF'den alınacak olan borcun, Fon'un kendi Stand-By koşulları çerçevesinde belirlediği kredi faiz oranı çerçevesinde, 3 milyarlık bölümünün yüzde 1,30, 2,5 milyarının ise yüzde 3,30 faiz oranına sahip olduğu kaydedildi.
AB ülkelerinden gelecek olan yardım için faizin yüzde 3,60 olacağı belirtilirken, Yunanistan'ın 2010 yılı sürecinde Avro kuşağı ülkelerden alacağı yardımın 30 milyar avro tutarında olacağı da bildirildi.
Öte yandan, IMF'den gelecek yardımın ise 10 milyar avro olacağı kaydedildi.
Yunanistan bir kısmının vadesi 19 Mayıs'ta dolacak olan 8,5 milyar avroluk 10 yıllık tahvilin finansmanı için kredinin ilk dilimlerini bir an önce almak istiyor.

AB'NİN 1 TRİLYON DOLARLIK DEV YARDIM PAKETİ

Bu arada, Avrupa Birliği'nin (AB), birlik üyesi ülkeleri Yunanistan benzeri krizden koruyarak, garanti ve destek mekanizması kurmayı amaçlayan 1 trilyon dolarlık (yaklaşık 750 milyar avro) dev yardım paketinin kompozisyonu da genel hatlarıyla belli oldu.

Buna göre, 60 milyar avro, Avrupa Birliği Komisyonu borçlanma programı, 440 milyar avro, avro grubu ülkelerinden yeni kredi olarak gelirken, IMF de 250 milyar avro katkıda bulunacak.

Ülke temelinde pakete en büyük katkıyı ise 123 milyar avro ile Almanya sağlarken, Almanya'nın katkısının 150 milyar avroya da çıkabileceği belirtiliyor.
Dev paketin, piyasalarda istikrar sağlayabileceği, ancak ekonomik büyümeye çok fazla katkısının olmayacağı vurgulanıyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle