Çalışmayanlar kredi çekebilir mi?

Hürriyet Haber
08.12.2017 - 10:24 | Son Güncelleme:

Hem acil nakit ihtiyaçları için hem de yüklü tutardaki nakit ihtiyaçları için başvurulan en yaygın yöntem banka kredileri. Bordrolu çalışan kesim için gelir-gider dengesi belli ve kayıtlı olduğu için bankalardan kredi almak daha kolaydır. Peki, çalışmadığı halde ya da sigortalı olmayanlar kredi çekebilir mi?

Hangikredi.com tarafından hazırlanan bu yazıda çalışmayanların nasıl kredi çekebileceği anlatılıyor.

GELİRİ BELGELEMEK HER DURUMDA ZORUNLU

Gelir belgesi banka için en önemli unsurlardan çünkü bir gelirinizin olması borcunuzu ödeyebileceğiniz anlamına gelir. Ayrıca geliriniz, alabileceğiniz tutarın belirlenmesinde de büyük rol oynar. Kişi çalışmıyorsa bile, mutlaka bir belgeli gelir sahibi olması ve bu belgeyi bankaya iletmesi şart. Bu noktada gösterebilecek gelir kira geliri, vadeli mevduat geliri, çeşitli nedenlerden dolayı devletten alınan maaş gibi düzenli ve kayıtlı gelir çeşitleri olabilir.

GAYRİMENKUL SAHİPLERİ AVANTAJLI

Gayrimenkul sahibi olması da, kişinin çalışmadığı halde kredi başvurusu için olumlu cevap alması anlamına gelebilir. Böyle bir durumda taşınmaz malınızı bankaya ipotek göstererek bankaların sunduğu ipotekli ihtiyaç kredisi ürünlerinden faydalanabilirsinz.

Mal beyanı yaparak gayrimenkullerin yanı sıra kendisine ait otomobil ya da herhangi bir taşıt da kredi alma sürecini kolaylaştırabilmektedir.

KREDİ SİCİLİ TEMİZ BİR KEFİL BULUNABİLİR

Kredi sicili ya da kredi puanı temiz birisi, yukarıdaki şartları belli oranlarda sağlamış birisine kefil olursa, yine bankalardan kredi çekmek kolaylaşabilmektedir. Ayrıca bankanın sadık müşterisi ise, yani belli oranlarda vadeli mevduat hesabı ya da otomatik ödeme talimatı varsa, bankalar tarafından yine kredi için sıcak bakılabilir.

Etiketler: kredi
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı