GeriEkonomi Kredi kartlarına şık ambalaj
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kredi kartlarına şık ambalaj

Pazardan daha fazla pay almak isteyen bankalar, kart müşterilerine, bebek bakımı ve tıbbi yardımdan cep telefonu faturalarında yüzde 10'a ulaşan indirime kadar çok çeşitli olanaklardan yararlandırıyor.

Kredi kartı pazarından daha fazla pay almak isteyen bankalar büyük bir rekabet içinde yarışıyor.

Bankalar, bebek bakımı ve tıbbi yardımdan cep telefonu faturalarında yüzde 10'a ulaşan indirimlere, bedava uçak biletinden ve internet aboneliğine kadar çeşitli olanakları ve ödülleri içeren kredi kartlarını müşterilerinin hizmetine sunuyor.

Toplam 3.5 milyona varan kart sahibi sayısı ile pazar liderliğini sürdüren Yapı Kredi Bankası, değişik özelliklerdeki kredi kartlarıyla hizmet veriyor.

Taksitcard ile müşterilerine ülke çapında 15 bin alışveriş noktasında 2 aydan 12 aya kadar vadelerde alışveriş yapma olanağı sağlayan banka, düşük faiz oranı ve özel promosyon programına sahip University WorlCard ile de öğrencilerin finansal ihtiyaçlarını gidererek bütçelerine katkıda bulunuyor.

Turkcell Co-Branded Kredi Kartı ise Turkcell abonelerine özel avantajlar sağlıyor. Bu kredi kartı ile sadece cep telefonu ödemeleri yapıldığı takdirde yüzde 5, diğer tüm alışverişlerde kullanılması durumunda da yüzde 10'a ulaşan cep telefonu fatura indirimi kazanılıyor.

GARANTİ BANKASI UÇURUYOR

Garanti Bankası Kurumsal İletişim Müdürü Aslı Germen'in verdiği bilgiye göre, bankanın, yurtiçi ve yurtdışında zengin hizmetlerle donatılmış çeşitli kredi kartı var.

Kart kullanıcıları bankalarına bir telefonla ulaşarak, seyahat yardım hizmeti kapsamında bebek bakımı, tıbbi ve teknik yardımı alabiliyor veya kültür sanat hizmeti kapsamında dilediği etkinlik için rezervasyon yaptırabiliyor.

Ayrıca, kitap, kaset, CD siparişi verebiliyor veya gezi hizmeti kapsamında otel rezervasyonlarında yüzde 5, otomobil kiralamada yüzde 15 indirimden yararlanabiliyor.

THY işbirliğiyle geliştirilen Shop & Miles Visa Card sahipleri ise yaptıkları her 1 milyon liralık alışveriş ve bilet alımlarında mil kazanıyorlar. Yeterli milleri biriktirenler, adreslerine ulaştırılan bedava biletle istedikleri yere uçabiliyorlar.

Tüm dünyada 21 milyon işyerinde geçerli olan Bonus MasterCard, 2-12 ay arasında taksitli alışveriş olanağı sunuyor.

Garanti Bankası'nın toplam 1 milyon 595 bin adet kartı bulunuyor.

ALIŞVERİŞ YAP, BAĞIŞ KAZAN

Finansbank da klasik kredi kartlarının yanı sıra ortak markalı kredi kartlarıyla müşterilerine yeni olanaklar getiriyor.

Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği (BÜMED) Gold Card, TED Ankara Koleji Mezunları Derneği Kredi Kartı ve İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Mezunlar Derneği Kredi Kartı gibi kartlarla banka, hem bu camiaya ait olanlara özel avantajlar sunuyor, hem de bu kartlarla yapılan alışveriş tutarının belli bir miktarını ilgili derneğe bağış olarak aktarıyor.

Mudo Card ve Marks & Spencer kart sahipleri, taksitli alışveriş ve nakit ödemelerde yüzde 10 indirimden yararlanırken, ekstreleri 250 milyon ve üzerinde olan Galaxy Card kullanıcılarına da ücretsiz internet aboneliği veriliyor.

Finansbank yetkilileri, bankanın şu an 450 bin adet olan kredi kartı sayısını, yıl sonunda 600 bine çıkarmayı hedeflediklerini belirttiler.

Akbank da, Türkiye'de yalnızca kendilerinin çıkardığı American Express kartlarıyla dikkat çekiyor.

American Express kart sahiplerine, tüm dünyada bin 800'ü aşkın American Express seyahat ofisinden hizmet alma ayrıcalığı ve taksit sistemi yanında 75 bin-250 bin dolar arasında seyahat kaza sigortası, 750-10 bin dolar arasında alışveriş sigortası, 5-50 milyar lira arasında ferdi kaza sigortası teminatı sunuluyor.

İktisat Bankası ise, kredi kartları yelpazesindeki Premium Card, Mektep-i Sultani ve Net Card ile müşterilerine internet, telefon, Wap ve Palm ile bankacılık işlemleri, yüzde 60'lara varan indirimli alışveriş fırsatı sağlıyor.

GÜNLÜK KART KULLANIMI 1.7 MİLYON ADET SEVİYESİNDE

Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürü Uğur Güvenç, kredi kartında promosyon uygulamalarının birçok ülkede de örnekleri bulunduğuna işaret ederek, ''Bankalar pazarlamada bu uygulamanın faydasını çok görüyorlar. Müşteride kart kullanımı açısından bağlılık yaratmak için güzel bir yöntem. Müşteriye de cazip gelen bir uygulama'' dedi.

Kredi kartının modern bir ödeme aracı olduğunu vurgulayan Güvenç, Türkiye'de günlük ortalama kart kullanımının 1 milyon 600-700 bin adet seviyesinde devam ettiğini belirtti.

Güvenç, ''Şu anda Türkiye'de 13 milyon kredi kartı var. Ancak, mudilerin birden fazla kart taşıdığını düşündüğümüzde ortalama kullanıcı sayısı 5-6 milyon. Gerek kart adedi, gerekse ciro açısından çok fazla potansiyel var'' diye konuştu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle