Kredi kartları Kanunu'na eleştiri

Hürriyet Haber
29.09.2005 - 12:55 | Son Güncelleme:

Yapılan değişikliklerle son hali verilen ve yakında imzaya açılacak olan Kredi Kartları Kanun Taslağı'na çeşitli kesimlerden eleştiri geliyor.

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün, olumlu ancak eksik olduğunu savunurken Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Saruhan Tan, iki maaşla sınırlandırılan kredi kartı limitinin Türkiye gerçeğine aykırı olduğunu söyledi.

ATO BAŞKANI AYGÜN: FAİZLERE ÇEKİ DÜZEN GELMELİ

Sinan Aygün, kredi kartlarındaki esas sorunun yüksek faizler olduğunu ifade ederek, “polis, asker, gazi, şehit çocuğu, iş, memur, milletvekili, öğretmenin...vs icra kıskacından kurtarılması” gerektiğini kaydetti.

Kredi kartları sorununun sadece iktidarın veya muhalefetin sorunu olmadığını, bu sorunun artık toplumsal bir sorun haline geldiğini belirten Aygün, açıklamasında şu görüşlere yer verdi: “Faizlere de bir düzenleme gerekiyor. Önerimiz şudur; tüketici kredilerine uygulanan faiz oranları, eşit ya da yüzde birkaç puan fazlasıyla kredi kartlarına da uygulansın. Bu olmazsa devlet borçlanma faizleri baz alınsın. Bu faizlerin örneğin yüzde 30 fazlası uygulansın.”

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener'e bir çağrıda bulunan ATO Başkanı, “Gelin, kara listeye ak bir sayfa açalım. 16 bankayı, 800 bin kart mağduruna tercih etmeyelim. Halkımızı rahatlatalım. Bankalar da bu düzenlemeye destek versin, sorunlu krediler de bu yolla tahsil edilsin” dedi.

BİRLEŞMİŞ MARKALAR DERNEĞİ BAŞKANI TAN:  LİMİT TÜRKİYE
GERÇEKLERİNE AYKIRI

Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Saruhan Tan, hükümetin hazırladığı Kredi Kartları Yasa Taslağı'nın genel hatlarıyla perakende sektörünün taleplerini karşıladığını vurgulayarak, limite getirilen kısıtlamaların ise Türkiye gerçekleriyle örtüşmediğini kaydetti.

Dün, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener'in açıkladığı Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanun Taslağı'nda perakende sektörünün taleplerinin dikkate alınmasının sevindirici bir gelişme olduğunu ifade eden Tan, düzenlemenin tüketicileri borç batağına saplanmaktan kurtaracağını kaydetti.

Saruhan Tan, ekonomiyi kayıt altına almada en etkili silah olan kredi kartlarına yönelik olumsuz bakışın da silineceğine dikkat çekerek, şöyle devam etti:  “Yeni yasa, yaşanan pek çok sorunu ortadan kaldıracak. Ancak kart limitine getirilen iki maaş sınırlaması ülkemiz gerçekleriyle örtüşmüyor. Çünkü Türkiye'de insanların gayri resmi bir çok geliri var. Emekli maaşının yanı sıra kira, faiz gibi geliri olan vatandaşlarımızın sayısı hiç de azımsanmayacak bir oranda. Bunun yanı sıra hala nüfusun önemli bir kısmı tarım sektöründe yer alıyor. Çiftçilik yapıp, maaş gibi düzenli geliri olmayan, ancak memurdan da işçi kesiminden de fazla kazanabilen vatandaşlarımız var. Ayrıca Türk aile yapısının özellikleri nedeniyle kişilerin gelirleri sadece maaşlarıyla sınırlı olmayabiliyor. Bu kişilerin beyanlarının esas alınmasının uygun olacağını düşünüyoruz.”

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı