GeriEkonomi Kredi kartına yüksek komisyon darbesi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kredi kartına yüksek komisyon darbesi

Bankalar krizin faturasını küçük müşterilerine de yansıtmaya başladı. Bankalar, bir taraftan kredi kartı faizlerini yüzde 12'ye kadar artırırken, diğer taraftan da işyerlerinden aldıkları kredi kartı komisyonlarını iki katına çıkardı. Kredi kartlarının komisyonlarında yaşanan bu artış üzerine pek çok işyeri kredi kartı kabul etmeme kararı aldı. Bazı mağazalar, kredi kartı logolarını sökerken, bazıları da kapılarına ‘‘kredi kartı geçmez’’ uyarısı astı.

Kredi kartı faiz oranlarını yaşanan krizle birlikte 3-4 puan birden artıran pek çok banka, kredi kartlarının nakit işlemlerini bloke edip, ödemelerde bir gün bile geciken müşterilerinin hesaplarını kapatıyor. Bir kısım banka ise, tüketici kredilerinde faiz artırımı yapamadığı için, gecikme faizlerini astronomik düzeylere çıkartıyor.

PAZARLIK DÖNEMİ

Bununla da yetinmeyen bazı bankalar borcunu zamanında ödeyemeyen müşterilerine tebligat göndererek tüm kredi kartı borçlarını geri ödemelerini istiyorlar. Aksi halde borçlarına karşılık hukuki işlemlerin yapılacağı bankalar tarafından belirtiliyor. Konuyla ilgili olarak görüştüğümüz bankacılar, kredi kartı sahiplerini zor durumda bırakan bu uygulama sonucu nakit sıkıntılarını çözmeye çalışan bazı bankaların önümüzdeki dönemlerde kullandırdıkları kurumsal kredileri geri çağıracakları hatta tüketici kredilerinde ödemesi geciken müşterilerle faiz pazarlığı yapabilecekleri belirtiliyor. 1994 yılında yaşanan mali kriz sonucunda bazı bankaların müşterileriyle kullandırdıkları tüketici kredilerinin faizlerini artırma pazarlığına gitmeleri ‘yeniden böyle bir pazarlık yapılır’ endişesini de beraberinde getiriyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle