Kredi kartına gecikme faizi uyarısı

ANKA
30.08.2006 - 14:20 | Son Güncelleme:

Sanayi Bakanlığı Tüketicinin ve Rekabetin Korunması Genel Müdürü Özcan Pektaş, 1 Eylül’den itibaren kredi kartında en az ödeme tutarının yüzde 10’dan 20’ye çıkacağına işaret ederek, “Yüzde 20’nin altında ödenmeyen bölüm için akdi faiz değil, daha yüksek olan gecikme faizi uygulanacak” uyarısında bulundu.

Kart kullanıcıları, yüzde 20’nin altında kalan bölüm için en yüksek yüzde 5.77 olan akdi faizi değil, en yüksek yüzde 6.44 olan gecikme faizini ödeyecekler. Ayrıca kartları kullanıma kapatılacak.

Pektaş, ANKA’ya yaptığı açıklamada, Kredi Kartları Yasası’nın yürürlüğe girişinin altıncı ayı olan eylülde, en az ödeme tutarının yüzde 10’dan 20’ye yükseleceğini ifade etti. Kart kullanıcılarını eski alışkanlıklarını sürdürmemeleri konusunda uyaran Pektaş, “Tüketicinin ödediği tutar, yüzde 20’nin altında kalırsa, bu kısım için akdi faiz değil, gecikme faizi uygulanacak. Böylece tüketici daha fazla faiz ödemek zorunda kalacak” dedi.

“FAİZLER HALA YÜKSEK”

Yeni dönemde faiz oranlarının Merkez Bankası tarafından belirleniyor olmasına karşın, oranların halen yüksek olduğunu vurgulayan Pektaş, kredi kartlarında yeni dönemin tek sorununun faiz olduğunu kaydetti.

Tüketicinin faiz oranların daha düşük olmasını beklediğini belirten Pektaş, “AB genelinde, kredi kartı faiz oranı, tüketici kredisi faiz oranının yüzde 40-50’si oranında fazla olur. Bizde ise kredi kartı oranı, kredi oranının üç-dört katına dayanıyor” diye konuştu.

AYDA 1.4 PUAN FAZLA FAİZ

Bankaların, akdi faiz oranlarıyla gecikme faiz oranları arasındaki fark, aylık 1.4 puana kadar çıkıyor. Tüketiciler daha fazla faiz ödemekle birlikte, en az ödeme tutarı yatırılmadığı için kartlarının işleme kapatılması riskiyle de karşılaşacaklar.

Merkez Bankası, kredi kartlarında azami faiz oranını akdi faizde yüzde 5.72 gecikme faizinde yüzde 6.44 olarak belirledi.
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı