GeriEkonomi Kredi kartına acımasız faiz
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kredi kartına acımasız faiz

Faizdeki düşüşe rağmen bankaların kredi kartlarına uyguladıkları aylık faiz oranı son iki ayda artış gösterdi. Türkiye’de kredi kartlarına en yüksek faizi yüzde 8.95’le Citibank, en düşük faizi yüzde 4.44’le Oyakbank uyguluyor.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Türkiye’deki bankaların kredi kartlarına uyguladıkları faiz oranında ne kadar acımasız davrandıklarını ortaya çıkardı. Türkiye’deki genel faiz oranlarındaki hızlı düşüş trendine rağmen bankaların kredi kartı borçlarına uyguladıkları faizlerin ağırlıklı ortalaması bu yılın ilk iki ayında aylık bazda 0.41, yıllık bileşik bazda 10.6 puan arttı. Aylık ortalama faiz yüzde 6.51’e, yıllık bileşik faiz ise yüzde 114.5’e kadar tırmandı.

BDDK’nın hazırladığı Banka Kartları ve Kredi Kartları Yasa Taslağını açıklayan BDDK Başkanı Tevfik Bilgin, bankaların uyguladıkları faizlere yönelik doğrudan sınırlama yapmayı doğru bulmadıklarını belirterek, bankaların kredi kartlarına uyguladığı faiz oranlarını açıklamaya başlayacaklarını bildirmişti. Bilgin "Kart hamili faiz oranından memnun değilse o bankadan çok rahatlıkla çıkabilir" demişti.

REKOR CITIBANK’IN

Buna göre 21 Şubat itibariyle Türkiye’de kredi kartlarına en yüksek aylık faizi yüzde 8.95’le Citibank, en düşük faizi ise yüzde 4.44 ile Oyakbank uyguluyor. Citibank’ın uyguladığı aylık faizin yıllık bileşiği yüzde 179.7’ye kadar yükseliyor. Türkiye’de söz konusu faiz oranı 1994 ve 2001 krizlerinde gündeme gelmişti.

En düşük faizi uygulayan Oyakbank’ın aylık faiz oranının yıllık bileşiği ise yüzde 68.4 olarak hesaplandı.

Kredi kartı faizi sıralamasında Citbank’ı yüzde 8.11’le Yapı ve Kredi Bankası izliyor. Bu düzeydeki aylık faizin yıllık bileşiği ise yine BDDK’nın hesaplamalarına göre yüzde 154.9’a kadar çıkıyor.

Garanti Bankası yüzde 6.48 aylık ve yüzde 112.3 yıllık bileşik faiz oranıyla ücüncü sırada yer alıyor. Dördüncü en yüksek faizi aylık yüzde 6.35’le uygulayan Denizbank’ın yıllık bileşik faizi ise yüzde 109.3 düzeyinde bulunuyor.

BDDK’nın verilerine göre Akbank, Dışbank, Şekerbank, Koçbank, Tekstilbank ve Finansbank aylık yüzde 6.25, yıllık bileşik yüzde 107 faiz oranıyla beşinci sırayı paylaşıyorlar.

İş Bankası yüzde 5.95, Vakıflar Bankası yüzde 5.75, Halk Bankası yüzde 5, HSBC Bank yüzde 4.99, Bank Europa ve Anadolubank yüzde 4.95, Turkish Bank yüzde 4.75, Ziraat Bankası ve T. Ekonomi Bankası ise yüzde 4.5 aylık faiz uyguluyor. Söz konusu aylık oranların yıllık bileşiği ise İş Bankası’nda yüzde 100.1’e, Vakıflar Bankası’nda yüzde 95.6’ya, Halk Bankasında yüzde 79.6, HSBC Bank’ta yüzde 79.4’e, Bank Europa ve Anadolubank’ta yüzde 78.6’ya, Turkish Bank’ta yüzde 74.5’e, Ziraat ve T.Ekonomi Bankası’nda ise yüzde 69.6’yı buluyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle