GeriEkonomi Kredi kartı tasarısı için 100 bin imza
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  148
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kredi kartı tasarısı için 100 bin imza

Kredi kartı tasarısı için 100 bin imza
refid:3971510 ilişkili resim dosyası

Meclis'te Perşembe günü görüşülecek kredi kartları tasarısına yönelik eleştiriler imzaya döküldü. Tüketiciler Birliği, "Katile hırsıza af, kredi kartına laf" kampanyasıyla topladıkları 100 bini aşkın imzayı, TBMM Başkanı Bülent Arınç’a teslim etti.

Tüketiciler Birliği, “Katile, hırsıza af, kredi kartına laf/Türkiye Yaklaşımı” sloganıyla 17 Ocak 2006'da başlattıkları imza kampanyasını, tasarının yarın TBMM Genel Kurulu'nda görüşülecek olması nedeniyle sona erdirdiklerini ve toplanan 100 bini aşkın imzayı TBMM Başkanı Bülent Arınç'a sunduklarını bildirdi.

Türkiye'de 15 milyon kredi kartı kullanıcısı bulunduğunu belirten Bol, bunların 190 binin haciz işlemine uğradığını, bir kısmı hakkında da hapis cezaları verildiğini ifade etti.

Bol, 9 milyon kredi kartı kullanıcısının ise asgari ödeme tutarını ödeyerek yaşamını sürdürdüğünü belirterek, şunları kaydetti: “Kredi kartı borcu nedeniyle toplumda yaşanan gerilim cinnet haline dönüşmüş, son 100 günde 36 kişi canına kıymış, 1 yurttaşımız da evini havaya uçurmuştur.

ŞENER: BORÇ SİLİNMİYOR YENİDEN YAPILANDIRILIYOR

Devlet Bakanı Şener, Meclis'e gelecek tasarıda kimsenin borcunun silinmesi gibi bir durumun söz konusu olmadığını açıkladı. Şener,
"Bu tasarı bir ödeme kolaylığı getirecektir. Mevducat biriken ve ödenemez hale gelen borç yeniden yapılandırılarak ve taksitlendirilerek ödenecektir." dedi. Yapılandırılan borcun bankanın alacağı olduğunun altını çizen Şener, bu düzenleme ile sorunların ve tartışmaların ortadan kalkacağını söyledi. Şener, Genel Kurul'da taksit ve faiz oranlarının değerlendireleceğini" söyledi.

"FAİZ ORANI VE VADE GENEL KURULDA DEĞERLENDİRİLECEK"
Şener, batık kredi kartı borçlarının yeniden yapılandırılmasında uygulanacak faiz oranları ve taksit sayısına ilişkin kararı Meclisin vereceğini belirtirken, "Ama 12 taksit ve yüzde 22 faizle yeniden yapılandırma olarak belirlenmiş olan husus bir baz oluşturmuştur. Bunun biraz daha uzun biraz daha kısa biraz daha fazla veya az faizli oluşu gibi hususlar sadece mevcut metnin bir baz olduğunu göstermesi açısından önemlidir. Bu Genel Kurulda değerlendirilecektir" diye konuştu.

"YASA OLMADIĞI İÇİN İHTİHAR OLAYI YAŞANDI"
Şener, yasal bir çerçevenin oluşturulmasının gereksinimi karşılayacağını belirterek, "Yasa henüz çıkmadığı için uygulamada aksamalar olduğu için intihar ve benzeri hadiseler yaşanmaktadır. Zannediyorum ki bu tasarıyla birlikte sistem daha düzenli işleyecek ve bu düzen içerisinde de sorunlar mümkün oluğu kadar asgari düzeye düşürülmüş olacaktır" diye konuştu."TASARI BU HALİYLE TOPLUMSAL CİNNETİ YOK ETMEYECEK"

Tasarının mevcut haliyle yasalaşması halinde çıkacak yasa, toplumsal cinneti yok etmeyecek, şu anda hiç bir kredi kartı borçlusunu icraya vermeyen bankalar yasanın çıkmasıyla birlikte yoğun bir icra takibi furyası başlatacaklardır. Tahminlerimize göre ilk etapta 1 milyon kartzede hakkında adli işlem başlatılacak, milyonlarca yurttaşımız bu durumdan olumsuz etkilenecektir.”

Üstün Bol, milletvekillerinin, kredi kartı borçlarında geriye doğru işlemiş faizler yerine, enflasyonun 2 katı oranında faiz yürütülmesi ve 12 taksitle ödeme olanağı tanınmasını sağlayan düzenlemenin yasalaştırılması yönünde tercihte bulunmalarını beklediklerini ifade etti.

TÜ-MER: "KREDİ KARTLARINDA ASGARİ ÖDEME TUTARI KALDIRILMALI"

Kredi Kartları Yasa Tasarısıyla getirilecek olan düzenlemelerin, tüketicilerin problemlerine çözüm olmaktan uzak olduğunu belirten Tüketici Hakları Merkezi (TÜ-MER) Genel Başkan Yardımcısı Faruk Hançer, söz konusu yasa tasarısının, bir çok tüketicinin üzüntü verici intiharları sonrasında hem iktidarın hem de muhalefetin nihayet birinci gündemi haline geldiğini belirtti.

Meclis komisyonlarından çeşitli tartışmalar sonucunda geçen ve yarın da TBMM’de görüleşmesi beklenen Kredi Kartları Yasa Tasarısı’nın, sorunun kaynağına inilmeden tüketicilerin problemlerine çözüm arama uğraşından öteye gitmediğini savunan Hançer, tasarıyla yapılacak düzenlemelerin ilerde tüketicinin karşısına yeniden problem olarak çıkacağına dikkat çekti.

Hançer, yaşamı kolaylaştırmak amacıyla kullanıma sunulan ve bankalar için vazgeçilmez bir kazanç kapısı haline gelen kredi kartlarında, günübirlik çözümlerle tüketicinin korunamayacağını ifade etti. Kredi kartlarında doğru olan sistemin tüketicinin harcadığı kadarını süresinde ödemesi olduğuna işaret eden Fa
AYGÜN'DEN ŞENER'E ÖNERİ
ATO Başkanı Sinan Aygün, kredi kartları konusunda kendisini somut öneri sunmamakla eleştiren Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener’e yanıt verdi.  Aygün, komisyon toplantısı sırasında kapalı kapılar ardında değiştirilmeden önce AKP ve CHP milletvekillerinin ortak önergesiyle gündeme gelen enflasyonun 1.5 katı faiz ve 24 ay vadeye yayılmasına ilişkin düzenlemenin hayata geçirilmesini önerdi.
ruk Hançer, "Tüketiciye ödeme kolaylığı adı altında sunulan asgari ödeme tutarı ile tüketiciler, yüksek akdi faiz tuzağına çekilmektedir. Borcunu sürekli ötelemek durumunda kalan tüketici bir süre sonra temerrüde düşürülerek, ocağına incir ağacı dikilmektedir" dedi.
Hançer, meclis aşamasında olan tasarıda, "asgari ödeme tuzağı" ile ilgili olarak bir düzenleme yapılmadığı sürece, Türkiye’de kredi kartları konusunun sürekli gündemde olacağını kaydetti.

İHD:"KREDİ KARTLARI DÜZENLEMESİNDE İNSAN ESAS ALINMALI"

Kredi kartı tartışmasına İnsan Hakları Derneği de katıldı. İHD İstanbul Şubesi, son günlerde kredi kartı kullanımından ve yüksek faizden kaynaklı borçlarını ödemeyen çok sayıda insanın intihar ettiğine dikkat çekerek, "Kredi kartları ile ilgili düzenlemede ’insan’ esas alınmalıdır" dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle