GeriEkonomi Kredi kartı limiti müşterinin elinde
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kredi kartı limiti müşterinin elinde

Kredi kartı limiti müşterinin elinde

BANKALAR müşteri talep ederse kredi kartının limitini düşürmek zorunda kalacaklar. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) yeni bir yönetmelik taslağı hazırlayarak müşterilerin kredi kartı limitlerini düşürmelerine yönelik bir adım attı.

 Taslağa göre kart hamili talep etmek suretiyle kullanılabilir kart limitini azaltmak, kartı iptal ettirmek ve sözleşmeyi feshetmek hakkına sahip olacak. Mevcut düzenlemede müşteri, kartı iptal ettirmek ve sözleşmeyi fesih hakkına sahipti.

7 GÜN İÇİNDE DÜŞÜRÜLECEK

BDDK’nın hazırladığı taslakla müşteri kart limitinin azaltılmasına, kartın iptal edilmesine ve sözleşmenin feshine ilişkin talepte bulunursa bankalar en geç 7 gün içinde bu talebi yerine getirecekler. Talep şubelerden verilirse bu talebin alındığına ilişkin şube yetkilileri ya imzaladıkları bir belgeyi ya da doldurulan limit azaltma formunun bir örneğini kart sahibine vermek zorunda olacaklar.  BDDK yetkilileri, limit düşürmenin önünde bir engel olmadığını belirterek, ancak bu taleplerin yerine getirilmesi konusunda bankaların isteksiz davrandığını söylediler. Bankaların müşteri kaybetmemek için limit düşürmek istemedikleri bunun da hem rekabeti engellediği hem de yeni bankaların piyasaya girişini engellediğini dile getirdi. BDDK’nın kişilerin bütün bankalardan alabileceği limite ilişkin maaşının 4 kat sınırı getirdiğini hatırlatan yetkililer, “Bunun hepsi bir bankadaysa başka bankalar o kişiye kart veremiyor. Kişinin öncelikle mevcut kartındaki limiti azaltması gerekiyor” dediler. Taslak metinde, limitin ne kadar indirilebileceğine ilişkin bir sınır bulunmuyor. Yetkililer, müşterinin limitini istediği kadar azaltabileceğini söylediler.

ŞUBE AÇARKEN GÜVENLİK BİLDİRİLECEK

BDDK bankaların izne tabi işlemlerine yönelik yönetmelikle ilgili de bir değişiklik taslağı hazırladı. Bankaların şube açmalarına ilişkin maddede, ”Bankalar açacakları şubelere ilişkin ilgili il özel güvenlik komisyonunca öngörülecek güvenlik tedbirlerini alırlar” kısmı, “Bankalar, şubenin büyüklüğü, işlem hacmi ile bulunduğu bölge, il özel güvenlik komisyonu kararı gibi hususları değerlendirerek şubelerinde gerekli güvenlik önlemlerini alırlar. Bu önlemlerin alınmasına ilişkin kararlarının yazılı ve gerekçeli olması zorunludur” şeklinde değişiklik yapıyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle