GeriEkonomi Kredi kartı borcuna kesinlikle af yok
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  70
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kredi kartı borcuna kesinlikle af yok

Kredi kartları yasa tasarısı, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), Bankalar Birliği, Kredi Kartları Merkezi, Tüketiciyi Koruma Genel Müdürlüğü ile milletvekillerini TBMM’de buluşturdu.

TBMM Sanayi Komisyonu’na bilgi veren Kredi Kartı Merkezi yetkilileri kredi kartlarında geriye dönük borçların affedileceğine yönelik söylentilerin ödemeyenlerin sayısını artırdığını bildirdi. Komisyon Başkanı Soner Aksoy, geriye dönük afların Anayasa Mahkemesi tarafından da iptal edildiğine dikkat çekerek, "Kredi kartı verenle kullanan arasındaki borç aktine devlet müdahalesi serbest piyasa koşullarına da uygun değil. Anayasa Mahkemesi tarafından da iptal edilecek bir maddeyi niye yasaya koyalım" dedi. Aksoy, geriye dönük borçların affedilmesinin kesinlikle söz konusu olmadığını söyledi.

YÜZDE 7 ÖDEMİYOR:

Toplantıda affın yanısıra gecikme faizinin yüzde 30’u aşamayacağına yönelik hüküm, üç defa üstüstü ödemeyenin kart iptali, yeni kart alanlardan mutlaka imza alınması, kredi limitinin şahsa mı karta mı ait olması gerektiği konuları tartışıldı. Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener kısa bir bölümüne katıldığı toplantıda yasanın önemli bir çerçeve yasa olduğunu belirterek, af ve faiz oranlarına takılıp da yasayı kilitlemenin doğru olmadığına vurgu yaptı. Komisyon üyeleri kredi kartlarının mevcut kullanımı konusunda da bilgilendirildi. Buna göre 15 milyon kredi kartı sahibinden sadece 140 bine tekabül eden yüzde 7’si sorunlu durumda bulunuyor. Temerrüte düşen miktar ise 1.3 milyar YTL olarak bildirildi. Amerika ve Avrupa’da ise bu rakamın yüzde 11-12’lerde olduğu belirtildi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle