GeriEkonomi Kredi garantisinde fonla bankalar iflasta anlaşamadı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kredi garantisinde fonla bankalar iflasta anlaşamadı

Kredi Garanti Fonu’ndaki (KGF) gecikme dün Ankara Sanayi Odası Meclis toplantısına katılan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın da gündemindeydi.

Babacan toplantının basına açık bölümünde “Top bizden çıktı, Odalar Birliği ile Bankalar Birliği aralarında anlaşmalı” mesajını vermekle yetindi. Ancak Hürriyet’in edindiği bilgiye göre, Ankaralı sanayiciler KGF konusunu toplantının medyaya kapalı bölümünde de gündeme taşıdı.

Nisan’a zor

Başbakan Yardımcısı Babacan’a şu uyarı yapıldı: “Aralık ayına fazla vakit kalmadı. Eğer Kredi Garanti Fonu aralık ayında faaliyete geçmezse, yeni yılda vergi dönemi başlayacak. Hiçbir banka nisan ayından önce kredi açmaz. ‘Top bizden çıktı’ diyorsunuz ama gecikmenin faturası siyasi olarak hükümetinize çıkar. 13 Ekim’de Hazine parayı koydu ama Fon faaliyete geçemedi.”

Ankaralı sanayicilere ulaşan bilgiye göre, protokolün gecikmesinde iflas ertelemeye dönük görüş ayrılığı da etkili oldu. Bankalar KGF kaynaklarından iflas erteleme başvurusu yapmış şirketlerin de yararlanmasını istiyor. Buna karşılık fon yönetimi iflas erteleyen şirketlere ek kaynak aktarılmasına karşı.

Limit aynı tutulmasın

HAZİNE ve bankaların kaynaklarıyla kurulan Fonun limit uygulaması da sanayiciler tarafından eleştiriliyor. Ankara bir sanayici şu bilgiyi verdi: “KGF’den kullanılacak limit bankalara eşit paylaştırılmış. Bu yanlış. Çünkü Halk Bankası KOBİ portföyünü yüzde 20 büyüttü, diğer bir banka yüzde 10 küçülttü. Halk Bankası kendisine ayrılan limiti belki bir ayda kullandırıp tüketecek, diğer banka çok daha uzun süre kredi açmayacak. Amaca uygun düşmeyen bir uygulama bu.”

Yorumları Göster
Yorumları Gizle