GeriEkonomi Kredi alırken ve öderken ince eleyip sık dokuyun
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  28
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kredi alırken ve öderken ince eleyip sık dokuyun

Kredi alırken ve öderken ince eleyip sık dokuyun
refid:21566065 ilişkili resim dosyası

Tüketiciler Birliği Genel Sekreteri Mehmet İmrek, bazı bankaların, kredi verdikleri müşterilerinin haberi olmadan kredili mevduat hesabı açtığını ve bunu yine kendi belirledikleri “koruma sigortası” ile ödenmeme riskine karşı koruma altına aldıklarını söyledi.

İmrek,  yaptığı açıklamada, bazı bankaların son dönemlerde yasalara ve tebliğlere aykırı hareket ederek, tüketicileri mağdur ettiğini ileri sürdü.

Bankaların müşterilerine verdikleri kredilerinden aldıkları faizin yanı sıra “geri ödeme garantisi” gerekçesiyle ilginç yollara başvurduklarını ifade eden İmrek, milyonlarca tüketicinin, hiç haberleri olmadan açılan kredili mevduat hesapları yüzünden yüksek bedeller ödediğini iddia etti.

Tüketicilerin kredi alırken ince eleyip sık dokumasını isteyen İmrek, şöyle konuştu:
“Bazı bankalar, kredi verdikleri müşterilerinin haberi olmadan kredili mevduat hesabı açıyor (ek hesap) ve bunu yine kendi belirledikleri koruma sigortası ile koruma altına alıyor. Şöyle ki bir kredi çektiniz ve aylık ödemeniz bin lira. Bu bin liranın aylık olarak garanti tahsili için banka, yaklaşık 2 bin liralık kredili mevduat hesabı açıyor. Tüketici, ödeme bir gün geciktirdiği anda banka bu hesaptan bin lira çekiyor ve hemen faiz işletiyor. Bin liraya bir günlük gecikme yüzünden 50 lira faiz ödeniyor. Bunu milyonlarca tüketici üzerinden hesaplarsanız, bir günlük gecikmeyle bankaların elde ettiği karı siz düşünün.”

İmrek, hesap açılması ve sigorta yapılmasında, müşterinin talep ve onayının zorunlu olduğunu vurgulayarak, “Tüketici, kredili mevduat hesabına yüzde 5'e varan faizler ve koruma sigortası ödemekle kalmıyor, kendisinden hayat sigortası, işsizlik sigortası gibi adlar altında haksız ve hukuksuz bedeller de kesiliyor. Hem kredili mevduat hesabını hem de ana krediyi korumak için farklı 'koruma sigortası' bedeli alınıyor” dedi.

İşsiz kalan da sigortadan habersiz

Genellikle bankaların sahibi konumunda olan grup şirketlerine ait sigorta firmalarınca haberi olmadan adına poliçe düzenlenen müşterilerin, yaşadıkları herhangi bir olumsuzlukta bedelini ödediği sigortadan bir hak elde edemediğini belirten İmrek, “İşsizlik sigortası bedeli ödeyenlere, işsiz kaldıklarında banka, bu durumdan hiç bahsetmiyor. Tüketici, bedel ödediğini bilmediği için tazminat talebinde de bulunmuyor” diye konuştu.

Tüketicilerin ödemelerini düzenli yapmalarına rağmen “kredili mevduat hesabı” yüzünden her an kara listeye girme risklerinin bulunduğunu öne süren İmrek, banka müşterilerinin, yazılı müracaat ederek, ödedikleri bedelleri geri istemeleri, olumsuz bir durumla karşılaştıklarında hakem heyetlerine başvurarak haklarını aramaları gerektiğini bildirdi.


Masraflar Dahil Kredi Hesabı Yapmak için Tıklayın.
    


Yorumları Göster
Yorumları Gizle