GeriEkonomi Kredi alabilmek için hangi şartlar gerekli?
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kredi alabilmek için hangi şartlar gerekli?

Kredi alabilmek için hangi şartlar gerekli?

Banka kredileri nakit ihtiyaçları için kurtarıcı olsa da kredi alabilmek için bazı şartları taşıyor olmanız gerekiyor. Peki kredi alabilmek için hangi şartlar gerekli?

Hangikredi.com tarafından hazırlanan bu yazıda kredi alabilmek için gereken şartların neler olduğu detayları ile anlatılıyor.

GELİR DURUMU

Bankalardan kredi alabilmeniz için taşımınız gereken en önemli şartlardan biri belgelenebilir gelirinizin olması. Gelirin belgelenmesinin sebebi, bankanın sizin kredi borcunuzu ödeyip ödeyemeyeceğinizden emin olmak istemesi. Gelirinizi belgeleyemiyorsanız çalıştığınız yerden maaş yazısı alabilirsiniz ancak her banka bunu kabul etmediğinden sağlıklı bir yöntem değil. Gelirinizi belgeleyemiyorsanız başvurabileceğiniz bir diğer yöntem ise bankaların sunduğu ipotekli kredi ürünleri...

SİGORTALILIK SÜRESİ

Sigortalılık süresi bankanın üzerinde durduğu önemli konulardan biri. Sigorta süresinin yetersiz olması şartını ortadan kaldırmanın birincil yolu, çalışmakta olduğunuz iş yerinde en az 6 aylık süreyi doldurmaktan geçiyor. Ancak yine de unutulmamalı ki sigortalılık süresinin uzunluğu bankadan bankaya değişiklik gösterebilir. Bu açıdan kredi başvurusunu, maaş aldığınız şubeden yapmak bir çözüm önerisi olabilir.

TÜM BORÇLARIN ÖDENMİŞ OLMASI

Başvuru sırasında devam eden bir ödeme gecikmesi varsa bu banka tarafından bir olumsuzluk olarak algılanır ve kredi başvurunuz onaylanmayabilir. Bu gecikmeyi ortadan kaldırsanız bile bankaların incelemesi bir aylık süreci kapsar. Bu yüzden ödemelerinizi geciktirmemeye dikkat edin.

SİCİLİN TEMİZ OLMASI

Geçmişte idari veya yasal takip altına alınan tüketicilerin, başvuru süreci içerisinde bankalarla mevduat ilişkisi oluşturarak, kredi dışı ürünlerini kullanmaları, 3 ile 6 ay arasında yapılan başvurularda onay almalarını sağlar.

KREDİ NOTUM KAÇ OLMALI?

Kredi alabilmek için en önemli şart tabii ki kredi notu. Kredi notu sizin finansal geçmişinizi gösterir. Bu nedenle kredi taksitleri ile kredi kartı ödemeleri konusunda son ödeme tarihi, asgari ödeme tutarı gibi noktalara karşı özenli olmalısınız aksi takdirde kredi notunuz düşer ve bu da kredi alma ihtimalinizi etkiler.

 Kredi alabilmek için kredi notunuzun kaç olması gerektiğini merak ediyorsanız aşağıdaki listeyi inceleyebilirsiniz ancak unutmayın ki kredi notu alt sınırı bankadan bankaya değişebildiği gibi çekmek istediğiniz tutara göre bile değişebilir:

- 0-699 En riskli

- 700-1099 Orta riskli

- 1100-1499 Az riskli

- 1500-1699 İyi

- 1700-1900 Çok İyi


Yorumları Göster
Yorumları Gizle