GeriEkonomi Kral Abdullah'tan sonra petrol fiyatları yükseldi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  40
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kral Abdullah'tan sonra petrol fiyatları yükseldi

Kral Abdullah'tan sonra petrol fiyatları yükseldi
refid:28033360 ilişkili resim dosyası

Suudi Arabistan Kralı Abdullah Bin Abdulaziz El Suud'un vefat etmesinin ardından, petrol fiyatları yükseldi.

CNBC'nin haberine göre Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdulaziz'in, üç haftadan bu yana tedavi gördüğü hastanede vefat etmesinin ardından petrol fiyatlarında artış yaşandı. Kral Abdullah'ın ölümünün duyulmasının ardından ham brent petrolün 15 Mart vadeli Future sözleşmeleri yüzde 1,59 artarak 49,29'a ulaşırken, Batı Teksas türü ham petrolün 15 Mart vadeli Future sözleşmeleri yüzde 1,47 artarak 46,99 dolara yükseldi. Haziran 2014'ten bu yana yüzde 50'den fazla değer kaybeden petrol fiyatları geçen haftalarda son 6 yılın en düşük seviyesine kadar yaklaşmıştı.

Kral Abdullahtan sonra petrol fiyatları yükseldi İŞTE YENİ KRAL

Bazı uzmanlar, Suudi Arabistan Kralı Abdullah'ın ölümünün ardından 1995'ten bu yana Petrol Bakanı olan Ali en-Naimi'nin görevinden alınabileceği ihtimali nedeniyle yakın vadede petrol fiyatlarında belirsizliğin artacağı görüşünde. Bazı analistler ise Suudi Arabistan'ın, petrol fiyatlarını düşürmek ve pazardaki büyük payını korumak için uzun vadeli bir plan belirlediğini ve Kral Abdullah'ın ölümünün bu konuda bir değişikliğe neden olmayacağını ifade ediyor.

O ÜSSÜ SATIŞA ÇIKARDI

Öte yandan British Petroleum (BP), Avrupa'daki petrol istasyonlarına benzin ile motorin sağladığı Amsterdam'da bulunan petrol depolama üssünü satışa çıkardı. Petrol fiyatlarının son birkaç ayda yüzde 50'den fazla düşerek 50 doların altını görmesi, birçok petrol şirketinin sermaye harcamalarını ve ticari operasyonlarını yeniden düzenlemesine neden oldu. BP'den yapılan yazılı açıklamaya göre, bu kapsamda şirket, 1997'de devraldığı ve bugüne kadar işletmeye devam ettiği Amsterdam'daki petrol depolama terminalini satışa çıkarmaya karar verdi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle