GeriEkonomi Kozmetik devlerine üretiyor, 6 bin kadına ‘doğrudan iş’ veriyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kozmetik devlerine üretiyor, 6 bin kadına ‘doğrudan iş’ veriyor

Kozmetik devlerine üretiyor, 6 bin kadına ‘doğrudan iş’ veriyor
refid:13201450 ilişkili resim dosyası

‘PH’ adlı firmasıyla kozmetik markalarına fason üretim yapan Hakan Gülgün, 2007’de kurduğu Propa ile de 6 bin kadının üye olduğu “doğrudan satış” sistemi yarattı. Gülgün, 2009’u 10 milyon lira ciroyla kapatacaklarını söylüyor.

KIRIM göçmeni bir aileden gelen ve Rumeli Kavağı’nda büyüyen Hakan Gülgün’ün çocuk yaşta ‘midye tava’ satarak başlayan ticaret hayatı, bugün üretimde ve pazarlamada bir başarı öyküsüne dönüşmüş durumda. Daha üniversitedeyken şirket kuran Hakan Gülgün’ün iki şirketinden biri olan PH Temizlik ve Kozmetik Ürünleri Sanayi ve Ticaret Ltd. (PH), dünyaca ünlü kozmetik markalarına private label (fason) krem, parfüm v.s. ürünler üretiyor. PH ayrıca Gülgün’ün 2007’de katalogdan doğrudan satış sistemi için kurduğu Propa Tüketim Ürünleri ve Pazarlama Ltd.’in (Propa) 6 bin kadına ulaşan pazarlama ağına da yaklaşık 700 çeşit ürün üretiyor. 2009’u 10 milyon lira ciroyla kapatacaklarını söyleyen Gülgün, “2010’da ciromuz ikiye katlanacak. Çünkü geometrik büyüyoruz. Yakında Azerbaycan, Bulgaristan ve Hollanda’da da aynı sistemle satışa başlıyoruz” diyor.

Midye satarak Mercedes aldım

Hakan Gülgün şöyle başlıyor anlatmaya: “Ailem Kırım Bahçesaray göçmenidir, Tatarız. Dedem Fuat Paşa’nın yaverliğini yapmış. Babam yat mobilyaları üzerine uzmanlaşmış bir mobilya ustasıydı. Ben ise küçük yaşta midye tezgahları kurdum. 18 yaşımda 6 silindirli bir mercedes aldım. Günde 3 bin midye satıyordum.”

Repkon’da ofisboy oldum

Liseyi bitirince üniversiteyi kazanamadığını bu arada köyden çıkıp iş hayatına atılmak istediğini anlatan Hakan Gülgün şöyle devam ediyor: “Gazete ilanıyla Repkon adlı bir firmada iş buldum. Sahibi Azer Bey (Aran) benim ustam, hocam oldu ve bende çok emeği vardır. 1987’de ofisboy olarak Repkon’da çalışmaya başladım. Birgün Azer Bey mühendislerle çalışırken tartışmaya katıldım ve satış temsilcisi oldum.”

Patron ‘Okuman şart’ dedi

Azer Aran’ın kendisine “Çok zekisin ama üniversite okumalısın” dediğini aktaran Hakan Gülgün, hafta sonları dersaneye giderek sınavlara hazırlandığını İktisat Fakültesi’ne girdiğini belirtiyor. Gülgün, “Azer Bey ile de bir anlaşma yapmıştık. Okul bitene kadar evlenmeme sözü vermiştim. Ancak ikinci sınıfta eşimle tanıştım ve 10 gün içinde evlenme kararı aldım. Azer Bey karşı çıktı ben de istifa edip evlendim” diyor.

İşsizken evlendim gazete ilanıyla reklam yazarı oldum

REPKON’dan ayrıldıktan sonra, kısa sürede evlendiğini, işsiz, yeni evli bir adam olarak çok zorluk çektiğini anlatan Hakan Gülgün, gazete ilanlarından iş ararken bir reklam şirketinin ‘reklam yazarı’ ilanına başvurduğunu söylüyor. Gülgün şöyle devam ediyor: “Müracaat ettim, hiç deneyimim yoktu. Sağolsun o ajansın başkanı Necmi Çiçekçi ile görüştüm, iki ürünle ilgili reklam senaryosu yazmam istendi. Bir senaryo kitabı aldım okudum, yazdım. İşe aldılar. 1 yıla yakın çalıştım sonra da kendi işimi kurdum.”

Propa’nın bazı ilginç ürünleri

Renkli ve beyaz çamaşırları birlikte yıkamayı sağlayan ‘mendil’ üretti. Patent’ini de aldı.
Ciltteki kahverengi lekeleri yok eden yeni formüllü krem üretti.
Varise karşı takviye ürün, ağrı kremleri, ter kokusunu önleyen sprey üretti.
Micro-fiber temizlik bezleri üretti.
Bitkisel karışımlı diş macunları üretti.
Propa ar-ge bölümünde her ürün için ortalama 2 yıl çalışılıyor. 5 yeni ürün için TÜBİTAK’a müracaat edilecek.

Üretime tecrübeli isimleri aldık

HAKAN Gülgün şöyle konuşuyor: “Kimyasal madde, bilgisayar ve makine pazarlıyordum. 1.5 yıl iyi gittik. Bir firmadan büyük bir tokat yedik. İşi tasfiye ettim ve kimyasal pazarlamaya başladım. Sonra, doğrudan satış alanında yürümek istedim. ‘11 kalem ürün tespit ettim bunları bizim için üretir misiniz?’ diye bir üreticinin kapısına dayandım. Çok başarılı olduk. 1997’de temizlik grubu ile üretime başladık. Üretim için büyük üreticilerde çalışmış tecrübeli abilerimizi topladık. Fason üretim ve bayilik sistemiyle yola devam ettik. 2006’da bu defa da İzmir’de büyük bir bayimiz para batırdı. Ben de ‘büyük markalara üretim, katalog ve doğrudan satış’ formülüyle yola devam kararı aldım. 2007 nisan ayında da L’rouge marka ürünlerle yola çıktık. Şu anda 6 bin kadın bizim ürünlerimizi pazarlıyor.”

Yorumları Göster
Yorumları Gizle