GeriEkonomi Kozlu: Kriz Coca-Cola'yı da yavaşlattı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kozlu: Kriz Coca-Cola'yı da yavaşlattı

Adapazarı'nda Coca Cola'nın yaptırdığı Meslek Yüksek Okulu'nun açılışında konuşan Coca Cola Orta Avrupa, Avrasya ve Ortadoğu Başkanı Cem Kozlu, ‘‘11 Eylül saldırısı olmasaydı, Türk ekonomisi rahatlardı’’ dedi. Kozlu, Ortadoğu ve Avrasya'daki yatırımlarını yavaşlattıklarını belirtti.

COCA-COLA Orta Avrupa, Avrasya ve Ortadoğu Grubu Başkanı Cem Kozlu, birçok konuda yapısal önlemler alan ve çevresinde oluşan olumlu gelişmelerden etkilenen Türkiye ekonomisinde 2001'in sonunda ve 2002'nin başında iyileşme olacağını söyledi. Kozlu, ‘‘11 Eylül saldırıları olmasaydı bugünlerde Türkiye ekonomisi rahatlamış olacaktı’’ diye konuştu.

Coca-Cola Türkiye'nin deprem bölgesinde 1 milyon dolar harcayarak yaptırdığı Sakarya Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu'nun açılış töreninin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kozlu, ‘‘Türkiye'de ekonomi konusunda çok olumlu ve önemli önlemler alındı. Alınan tedbirler zaman içinde meyvelerini vermeye başlayacak. 11 Eylül terörist saldırısı yaşanmasaydı içinde bulunduğumuz günlerde bu önlemlerin olumlu sonuçları ortaya çıkacaktı. 11 Eylül bütün hesaplarla birlikte Türkiye'deki hesapları da alt üst etti’’ diye konuştu.

Kozlu, giderek bütün dünyaya yayılan kriz nedeniyle birçok şirketin verimini arttırmak ve operasyonlarını rasyonel hale getirmek için önlemler aldığını belirtirken, Coca-Cola'nın da verimliliği arttırmak için çalışmalar yaptığını ve birçok bölgede yatırımlarını yavaşlattığını söyledi.

‘‘Coca-Cola olarak Ortadoğu ve Avrasya'daki yatırımlarımızı durdurmadık ama yavaşlattığımız ve gözden geçirdiğimiz yatırımlarımız var. Satışlarımızda geçtiğimiz yıllara göre düştü. Kasım krizi daha kısa sürmüştü. 11 Eylül olayı Şubat krizinin şiddetini arttırdı. Bu ayın geçmiş aylardan güçlü olması umudumuzu güçlendiriyor’’ diyen Kozlu, 2001 yılı sonuna kadar toparlanmanın başlayacağına inandığını belirtti.

Coca-Cola Türkiye tarafından yaptırılan ve dün açılan Meslek Yüksek Okulu'nun açılış törenine, Başbakan Yardımcısı ve ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, Coca-Cola Orta Avrupa, Avrasya ve Ortadoğu Grubu Başkanı Cem Kozlu, Coca-Cola Türkiye Şişeleme Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan ile birlikte Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Zeki Çakan da katıldı. Yılmaz,Adapazarı ve Kocaeli'nin depremle birlikte büyük yara aldığına dikkat çekerek, Türkiye'nin deprem yaralarının sarılmasında önemli bir aşama kaydettiğini söyledi.

Tuncay Özilhan da, özel sektör olarak eğitimin Türkiye'nin önemli sorunlarından biri olduğunu düşündüğünü belirterek, Türkiye'deki eğitim sorununun 1990'larda TÜSİAD'ın gündemine girdiğini söyledi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle