GeriEkonomi Kozlu, Coca-Cola’dan ayrılıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kozlu, Coca-Cola’dan ayrılıyor

Cem Kozlu, Coca-Cola’nın Orta Avrupa, Avrasya, Ortadoğu Bölge Başkanlığını yıl sonunda bırakacak. Emeklilik sonrasında da halen yönettiği bölgede yatırım alanında çalışacağı belirtilen Kozlu, Coca-Cola’da danışmanlık yapacak.

COCA-Cola’nın Orta Avrupa, Avrasya, Ortadoğu Bölge Başkanı Cem Kozlu’nun yılsonu itibariyle görevinden ayrılacağı açıklandı. Coca-Cola’nın Rusya, Japonya ve Çin’i de kapsayan Kuzey Asya, Avrasya, Ortadoğu Bölge Başkanı Muhtar Kent imzasıyla yapılan açıklamada, Kozlu’nun 2005 yılı sonu itibariyle görevden ayrılacağı belirtildi. Kent, Cem Kozlu’nun emeklilik sonrasında da Avrasya, Ortadoğu, Kuzey Asya ve Doğu Avrupa’da stratejik yatırımlar alanında çalışacağı ve Coca-Cola’da danışmanlık görevine devam edeceği belirtildi.

TÜRKİYE ATILIM YAPTI:

Kent açıklamasında, Kozlu’nun Coca-Cola’ya katıldığı 1996 yılından itibaren bugüne kadar gerçekleştirdiği başarılara da yer verildi. Kozlu’nun görevde olduğu yıllarda Türkiye’de önemli atılımlar yapıldığı, meyve suyu ve su sektörlerine de girildiğine dikkat çeken Kent, aynı dönemde Coca-Cola’nın Türkiye’de ve bölgede hızla büyüdüğü kaydetti. Açıklamada ayrıca, Kozlu başkanlığındaki Avrasya, Ortadoğu Bölümünün 2004 yılında Woodruff Kupasını kazandığı hatırlatıldı.

ÇOK KİŞİ YETİŞTİRDİ:

 Cem Kozlu’nun şu anda Coca-Cola’da önemli görevlerde bulunan bir çok kişiyi yetiştirdiğini vurgulayan Kent, ‘Arkasında kalıcı bir miras bıraktı’ dedi. Açıklamasında, Kozlu’nun diğer sektörlerle girdiği işbirliklerine de yer veren kent, Kozlu’nun bölgesinde bulunan bir çok şişeleme şirketi ile yararlı işbirlikleri geliştirdiği ve iki tarafında kazanacağı ticari ilişkiler oluşturduğunu belirtti.

9 YILDIR COCA-COLA’DA:

 Cem Kozlu, 1946 yılında İstanbul’da doğdu. Robert Kolej’den sonra üniversite öğrenimi için ABD’ye gitti. 1969’da Deniso Üniversitesi’nden ekonomi dalında şeref derecesi ile mezun oldu. Stanford Üniversitesi İş İdaresi Fakültesi’nde yüksek lisans yaptı. Doktorasını Boğaziçi Üniversitesi İdari Bilimler Fakültesi’nde tamamladı. ABD’de NCR ve P&G’nin İsviçre Şubesi’nde çalıştı. 1986-1988 arasında Komili Holding Genel Müdürü olarak görev yaptı. Kozlu, 20 Ekim 1991 genel seçimlerine kadar THY Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı olarak hizmet verdi. Daha sonra İstanbul Milletvekili seçildi. Kozlu, 1996 Ocak’ta Coca-Cola Türkiye, Kafkasya ve Orta Asya Cumhuriyetleri Bölge Direktörü oldu.

51 ÜLKEYİ YÖNETİYOR:

 Haziran 1998’de yeni kurulan Coca-Cola Güney Avrasya Bölümü Başkanlığı’na getirildi. 20 Ocak 2000’de Coca-Cola Orta Avrupa ve Avrasya Grubu Başkanlığı’na atanan Kozlu, Mart 2001’de ise Coca-Cola’nın Orta Avrupa, Avrasya ve Ortadoğu Grup Başkanı oldu. 32 ülkenin bağlı bulunduğu Orta Avrupa ve Avrasya Grup Başkanlığı’na Kozlu’nun döneminde Ortadoğu ülkeleri de katıldı. Coca-Cola’nın 51 ülkeyi kapsayan bu çalışma biriminin adı Orta Avrupa, Avrasya ve Ortadoğu Grubu olarak değiştirildi. Kozlu halen, Uluslararası Havayolları Eğitim Fonu (IATF) Yönetim Kurulu üyeliğini de yürütüyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle