GeriEkonomi Koza şirketleri bugün sınırlı düşüşte
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Koza şirketleri bugün sınırlı düşüşte

Koza şirketleri bugün sınırlı düşüşte

Mahkeme tarafından savcılığın talebi üzerine dün yönetim yetkilerinin tümünün devredildiği kayyumlar atanan Koza İpek Holding'in Yönetim Kurulu Başkanı Akın İpek, karara bugün itiraz edeceklerini söylerken; holdingin halka açık iştirakleri dünkü sert düşüşün ardından bugün sınırlı geriledi.

Koza Altın, Koza Anadolu Madencilik dünkü yüzde 5 kaybın ardından güne yüzde 2'ye yakın düşüşle başladı.

Holdingin diğer iştiraki İpek Doğal Enerji ise yüzde 0.9 artıda seyrediyor.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talebiyle Ankara 5. Sulh Ceza mahkemesi tarafından dün Koza İpek Holding bünyesindeki şirketlere kayyum atanmasına karar verildi. Karara yönelik haberler dün akşam seans kapanışına doğru basında yer aldı.

AKIN İPEK’İN ŞİRKETTEKİ PAYI

Merkezi Kayıt Kuruluşu'nda yer alan ana sözleşmeye göre Akın İpek'in holdingde yüzde 19.8 payı bulunuyor.

DAHA ÖNCEKİ ARAŞTIRMALAR

Daha önce holding şirketlerinde, "Cumhuriyet Başsavcılığınca şüpheli Hamdi Akın İpek hakkında Fethullah Gülen terör örgütü yöneticisi olmak, terörizmin finansmanı, zimmet, terör örgütünün propagandasını yapmak suçlarından yürütülmekte olan soruşturma kapsamında" araştırma yapılmıştı.

ŞİRKETİN FAALİYET ALANLARI

Koza İpek Holding bünyesinde halka açık doğal kaynak ve madencilik şirketlerinin yanı sıra Bugün gazetesi, Bugün ve Kanaltürk televizyonları ve Kanaltürk radyosu bulunuyor. Holdingin ayrıca ziraat, inşaat alanında faaliyet gösteriyor.

Bugün ve Kanaltürk televizyonları, Fethullah Gülen cemaatine yakın olduğu iddia edilen diğer bazı kanallarla birlikte Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü bir soruşturma ile ilgili olarak iletilen resmi bir yazı nedeniyle Turkcell TV+, Türk Telekom'un yayın platformu Tivibu ve Digiturk'ten çıkartılmıştı.

CHP’Lİ ÜYE İTİRAZ ETMİŞTİ

RTÜK'ün CHP'li üyesi İsmet Demirdöğen, kararı yanlış olarak niteleyerek savcılığın bir iddia makamı olduğu ve mahkeme kararı olmadan kanalların yayından çıkarılamayacağı söylemişti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle