GeriEkonomi Koyun eti fiyatları düşmüyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Koyun eti fiyatları düşmüyor

Hükümetin et ithalatına izin vermesinden sonra, sığır eti fiyatlarının düştüğü, koyun eti fiyatlarının ise ithalat kararından etkilenmediği bildirildi.

Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Fazlı Yalçındağ, AA muhabirine yaptığı açıklamada, koyun eti fiyatlarının yüksek olmasının en büyük nedeninin, ülkedeki koyun sayısının yetersiz olmasından kaynaklandığını belirterek şunları söyledi:

“Koyun sayısı konusunda değişik veriler var. Bizim yaptığımız araştırmaya göre Türkiye'de 10 milyonun biraz üzerinde koyun var. Geçmiş yıllarda komşu ülkelere koyun ihraç edilmesi de koyun sayısını düşürdü. Sığır eti ithali kararı sığır eti fiyatlarının düşmesine neden oldu ama bu karar koyun eti fiyatlarını etkilemedi.”

KOYUN ETİ BAŞKA, SIĞIR ETİ BAŞKA

Sığır etiyle koyun etinin damak tadının farklı olduğunu, koyun etine olan talebin de canlı olduğunu ifade eden Fazlı Yalçındağ, sığır eti ithalinin yanı sıra damızlık koyun ve kuzu ithalatının da yararlı olacağını kaydederek, şöyle devam etti:

“Biz millet olarak kebaba ilgi duyarız. En güzel kebap koyun etinden yapılır. Türkiye deyince akla şiş kebabı gelir. Sığır bulduğunu yer, koyun seçerek yer. Bu yüzden koyun eti çok lezzetlidir. Koyun eti başka, sığır eti başka. Sığır ithalatının yanı sıra damızlık koyun ve kuzu ithal edilmeli, koyun yetiştiricisine sağlanan destek devam etmelidir. Yapılan çalışmalarda Bazı cins koyunların 2 yılda 3 kez kuzuladığı görülmüştür. Koyun ıslah çalışmalarına ağırlık verilmelidir. Koyun sayısı artarsa fiyatlar düşer, sayı artmazsa fiyatlar yüksek kalır. Canlı koyun ithali ve üreticinin desteklenmesi lazım.”

Yalçındağ, ülkemizde yaklaşık olarak et üretiminin üçte birinin, süt üretiminin beşte birinin koyundan elde edildiğini, toplum olarak koyun eti
tüketim alışkanlığımız ve özellikle damak zevkimize dayanan kuzu eti talebinde bir azalmanın söz konusu olmadığını, Kurban bayramı nedeniyle her yıl yaklaşık 2 milyon baş koyunun kesildiğini bildirdi.

Et ithaline izin vermesinden sonra karkas sığır etinin toptan kilo fiyatı 17 liradan 13 lira 50 kuruşa kadar düşmüş, kilosu 18 liradan işlem gören karkas koyun eti fiyatları ise aynı kalmıştı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle