GeriEkonomi Köysel dönüşüm
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Köysel dönüşüm

Köysel dönüşüm
refid:26943730 ilişkili resim dosyası

Çevre ve Şehircilik Bakanı Güllüce, köylerdeki hasarlı binaların yenileneceğini açıkladı.

ÇEVRE ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, kentsel dönüşüm hamlesinde köylere ineceklerini açıkladı. İstanbul Bağcılar’da kentsel dönüşüm kapsamında yapılan yıkım törenine katılan Güllüce 1994 yılından bu yana Türkiye’deki yapı stokunun yenilendiğini ve deprem riskinin ortadan kaldırılması için yeni yaşam alanları inşa edildiğini belirterek “Kısa zamanda köylere de el atacağız. Pilot bölge olarak üç-dört köyü seçiyoruz. İleri tarihte köysel dönüşüme başlayacağız” dedi.

18 BİNA YIKILDI

Güllüce’nin yanı sıra İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü İsmail Yüksek ve çok sayıda vatandaşın katıldığı törende Bağcılar Göztepe Mahallesi, Barınkent Sitesi’ndeki 184 bağımsız birimin bulunduğu 18 binanın yıkımı gerçekleştirildi. Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı’nın verdiği bilgiye göre Bağcılar’da devam eden kentsel dönüşüm kapsamında yeni yapılacak olan binalarda her bağımsız birime 1 kapalı otopark inşa edilecek ve alanın yüzde 65’i de yeşil alan olarak düzenlenecek. Binaların bitmesi ve dairelerin anahtar teslimi 18 ayda gerçekleştirilecek.

DESTEĞE HAZIRIZ

Kentsel dönüşümde en başarılı ilin İstanbul olduğunu söyleyen Güllüce, belediyelerin yetki alanlarını genişlettiklerine dikkat çekti. Güllüce, “ Diğer belediyelerimiz de kentsel dönüşüm çalışmalarını hızlandırsınlar onların önünü açalım” dedi. Bakanlık olarak kalitesiz binalara engel olduklarını belirten Güllüce, güvenli bina yapanlara kira yardımı dahil her türlü desteği vereceklerini kaydetti.


Güçlendirmeye 3 milyar lira

RİSKLİ kamu binalarındaki çalışmalar hakkında bilgi veren İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, “İstanbul’da bin 162 kamu binasını güçlendirdik ya da yeniden yaptık. Devletin tahsis ettiği 3 milyar liralık bir kaynağı İstanbul’un deprem yapısını güçlendirmek için harcadık” dedi.

Otoparksız binaya ruhsat yok

BAĞCILAR’ın aşırı göçten dolayı kontrolsüz büyüdüğünü belirten Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, yeni yapılarda mutlaka otopark yaptıklarını belirtti. Çağırıcı, “Bağcılar’da artık bir daireye bir otopark karşılamadan ruhsat vermeyi düşünmüyoruz” diye konuştu.

Yıkım yönetmeliği için hazırlık

TÜRKİYE’de 6.5 milyon konutun yenilenmesi planlanırken hala yıkım yönetmeliği yok. Bakan Güllüce dün sosyal medyadan paylaştığı mesajda çalışmanın sinyalini verdi. Güllüce, “Yıkım yönetmeliği çıkaracağız. İskele yönetmeliği ile inşaat kazalarının önüne geçmeyi hedefliyoruz” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle