GeriEkonomi Kota kalkıyor, fiyat artıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kota kalkıyor, fiyat artıyor

Kota kalkıyor, fiyat artıyor

Adil Kullanım Kotası’nın (AKK/AKN) kaldırılacağı 1 Ocak 2019 yaklaşırken operatörler yeni fiyatlarını açıklamaya başladı. Taahhüdü biten veya yeni abone olan kullanıcılar, yeni dönemde aynı internet hızına zamlı fiyatlarla ulaşacak. Başka bir deyişle kaldırılan kotalar pek de ‘adil’ olmayan bir dönemi beraberinde getirecek.

TÜRKİYE’deki internet kullanıcılarının uzun zamandan beri beklediği dönem için geri sayım başladı. Belli bir kotayı aşan kullanıcıların internet hızını düşüren Adil Kullanım Kotası (AKK/AKN) dönemi 1 Ocak 2019 itibariyle sona eriyor. Bu tarih yaklaştıkça operatörler de yeni dönem için hazırladıkları sabit internet tarifelerini açıklamaya başladı. Ancak internet servis sağlayıcı şirketlerin açıkladıkları AKK’siz fiyatlar, tüketicileri heyecanlandırmaktan daha çok tepki çekti. Tepkinin sebebi ise yeni paketlerin yüksek fiyatları oldu. Taahhüt vererek aboneliğini devam ettiren kullanıcılar, ödedikleri fiyatlarda hiçbir değişilik görmeden kullandıkları internet paketini AKK’siz olarak yılbaşından itibaren kullanmaya devam edecek. Ancak taahhüdü biten veya yeni abonelik başlatan kullanıcılar için ise pek de ‘adil’ olmayan bir durum ortaya çıktı. Yeni dönemde aboneler, kaldırılan AKK ile birlikte aynı hızlara daha yüksek ücretler ödeyerek AKK’siz olarak yaşabilecek.

4 MBPS HIZ 65 TL

2018’in ikinci çeyreği itibariyle sabit internet abonelerinin yüzde 67’sine sahip olan Türk Telekom, yeni dönem için fiyat açıklayan ilk şirketlerden biri oldu. Sosyal medyada tepkileri üzerine çeken Türk Telekom’da daha önce 24 mbps’lik 150 GB AKK’li pakete ayda 67.75 TL ödeyen bir abone, yeni dönemde yani AKK’siz olarak bu pakete 124.90 TL ödeyecek. Yani yüzde 84.3 arttı. 100 mbps’lik hıza sahip olan ve 300 GB’lık AKK’si olan bir kullanıcı ise önceden 187 TL ödüyordu. Yeni açıklanan fiyatlarla bu kullanıcı AKK’siz olarak bu pakete 341.90 TL ödeyecek. Yüzde 82.3’lük artış söz konusu. Bu fiyatlar fiber internet aboneleri için geçerli. ADSL abonelerine baktığımızda ise durum farklı değil. Şirketin sunduğu yeni internet paketlerinin arasında AKK’siz 4 mbps hız seçeneğinin aylık 64.90 TL ile ücretlendirilmesi tüketicilerin en çok tepkisini çeken konulardan biri oldu.

AKK’SİZ 80 TL OLDU

Turkcell Superonline resmi olarak fiyatlarını açıklamadı. Ancak duyumlarımıza göre Turkcell Superonline’ın AKK’siz paketlerinin fiyatları 80 TL’den başlayacak. Bu fiyata sunulacak hız ise 15 mbps olacak. En çok tercih edilen paketlerden biri olan 25 mbps ise 90 TL ile ücretlendirilecek. Turkcell’in en pahalı seçeceği ise 100 mbps’lik hız seçeneği olacak ve bu paketin fiyatı ise 200 TL olacak. Bu rakamlara göre Turkcell’in de AKK’li paketlerinde de fiyatların arttığı görüyoruz. Şu anda 100 GB AKK’li 24 mbps hızında Turkcell Superonline abonesi aylık 70 TL ödüyor. Bu hız civarında kalmak isteyen aboneler artık 90 TL ödeyecek. Başka bir deyişle 20 TL’lik bir artış söz konusu. Vodafone ise henüz AKK’siz paket fiyatlarını açıklamadı.

1 OCAK’TAN İTİBAREN BU FİYATLAR GEÇERLİ OLACAK

Kota kalkıyor, fiyat artıyor

Kota Kota değil, Doya Doya İnternet” sloganıyla ilk AKK’siz tarifesini açıklayan D-Smart, 10 megabit hıza kadar gerçek sınırsız interneti 70 TL’ye veriyor. Diğer operatörlerden farklı olarak aynı zamanda uydu TV paketleri de sunan D-Smart, 10 megabit’e kadar sınırsız interneti Hoş Geldin TV paketiyle birlikte 80 TL’ye satışa açtı. Ayrıca yayınların internet üzerinden izlenmesine imkan veren Go hizmetini de hediye ediyor. 31 Aralık 2018 tarihine dek sürecek bir kampanyayla sunulan bu üçlü paketin adı ise “HIZ KESMEYEN ÜÇLÜ” olarak belirlendi. 58’i HD, 225’ten fazla TV kanalı içeren Hoş Geldin paketi tek başına 22 TL’ye satılıyor.

Not: Paylaşılan fiyatlar verilen taahhütlerin süresine ve yalın internet hizmetine göre değişmektedir. Bazı internet servisi sağlayan şirketler 24 aylık taahhüt verildiğinde ilk 12 ay düşük, sonraki 12 ay yüksek fiyatlandırma yapmaktadır. Tüketicilerin sabit internet aboneliği alırken bu durumları göz önünde bulundurması gerekiyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle