Kota iyi ama kira yüksek!

Erdinç ÇELİKKAN
30.09.2014 - 01:08 | Son Güncelleme:

BAŞBAKAN Davutoğlu’nun ‘AVM’lerin toplam satış alanının en az yüzde 5’i esnafa ayrılacak’ açıklamasına TESK Başkanı Palandöken, “Yer kontenjanı güzel ama esnaf yüksek kira bedellerini karşılayamayaz” dedi.

BAŞBAKAN Ahmet Davutoğlu’nun gündeme getirdiği ‘Alışveriş merkezlerinde (AVM) esnafa yüzde 5 kota’ konusu Meclis’te bulunan Perakende Yasası Tasarısı ile düzenleniyor. Tasarı yasalaşırsa esnafa, AVM’lerde rayiç bedel üzerinden kiraya verilmek üzere, toplam satış alanının en az yüzde 5’i kadar yer ayrılacak. Esnaf ise AVM’lerdeki yüksek kira bedellerini karşılayamayacağını söylüyor. Türkiye’de bulunan 368 AVM’nin kiralanabilir alanının 12.4 milyon metrekare olduğu belirtiliyor. Gümrük ve Ticaret Bakanlı’nca hazırlanan ve kamuouyunda AVM Yasası olarak bilinen Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Kanun Tasarısı, ağustosta Meclis’e sevkedildi. Tasarının yeni yasama döneminde öncelikli olarak ele alınması bekleniyor.

Milyonlarca esnafı temsil eden TESK Başkanı Benedvi Palandöken, gereğinden fazla ve kuralsızca şehrin göbeğinde açılan AVM’lerin esnafı perişan ettiğini dile getirerek, “Başbakan’ın esnafla ilgili açıklamasını çok önemli görüyoruz. AVM’lerde artık esnaf ezilmeyecek. Cadde, sokak, mahelle esnaflığı artık AVM’lere taşınacak. AVM’ler insanların alışveriş tarzını değiştiriyor. AVM’lerde esnafın rekabet edebilmesi için yüzde 5 yer kontenjanı ayrılması güzel. Ancak esnaf, kendisinden istenen rayiç kira bedelini ve yüksek AVM giderlerini ödeyemez” dedi.

Esnafın yıllık giderinin AVM için aylık gider gibi olduğunu belirten Palandöken “Böyle bir maliyeti esnafımız kaldıramaz. Gerçek koruma AVM çalışma saatlerinin ve günlerinin çevre esnaf ve sanatkarının para kazanmasına fırsat yaratacak şekilde ayarlanmasıyla olur. Esnaf ve sanatkara tahsisi yapılacak yerin fiyatı esnafın ekonomisine ve gelirlerine uygun olmalıdır” dedi.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı