GeriEkonomi KOSGEB'den sanayiye destek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

KOSGEB'den sanayiye destek

KOSGEB Başkanı Erkan Gürkan, Haziran ayına kadar tüm Türkiye'deki KOBİ'leri tarayarak, ilk etapta 40 bin firmayı yakın takibe alacaklarını ve mevcut durumlarına göre destek vereceklerini bildirdi.

Küçük ve Orta Ölçekli Sanayi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı'nın (KOSGEB) destek ve hizmetlerinin daha yaygın ve etkin hale getirilmesi amacıyla, ''KOSGEB-Reel Sektör Kucaklaşması Toplantısı'' İstanbul'da yapıldı.
 
Gürkan, toplantıda yaptığı konuşmada, 1990'da kurulan KOSGEB'in geçen yıl yeniden yapılandırmaya gittiğini, 12 yılda sanayiye verilen desteğin 5 katını yeniden yapılandırmayla birlikte 7 ayda gerçekleştirdiklerini söyledi.

Geçtiğimiz yıl Hazine'den 80 trilyon lira aktarılan KOSGEB bütçesinin, tarihinde ilk kez 300 trilyon liraya yükseldiğine işaret eden Gürkan, iki ay içinde imalatçı firmaların internet üzerinden günlük takipleri ve ekspertizlerinin yapılacağı, envanterlerinin çıkarılacağı bir sisteme geçeceklerini, bunun için 2 yazılım geliştirdiklerini kaydetti.
 
KOSGEB kaynağının ''saygınlığını ayağa düşürmeden'' reel sektörde doğru yere aktarılacağını vurgulayan Gürkan, ''Biz tabii ki sanayiye destek vereceğiz. Verdiğimiz yerden de o paranın hesabını soracağız. Bu musluktan akan parayı yanlış yere akıtırsak, katma değeri olmaz. Hak edenlere hak ettiğini vereceğiz. Bununla ilgili stratejik planlama hazırlandı'' şeklinde konuştu.
   
FİRMALARA DERECELENDİRME

Erkan Gürkan, Haziran ayına kadar danışman aracı şirketler vasıtasıyla tüm Türkiye'deki KOBİ'leri tarayacaklarını belirterek, şöyle devam etti:

''İlk etapta 40 bin firmayı yakın takibe alarak mevcut durumlarına göre destek vereceğiz. Firmalar önce kategorilere ayrılacak, daha sonra da otomatik kümelenmesi ve derecelendirmesi yapılacak. KOSGEB elemanları, firmaları belli kriterlere göre her gün internet üzerinden takip edecekler. 2005 yılında da firmaların almış oldukları destekle hangi durumda olduklarını tespit edeceğiz. Eğer stratejiyi doğru uygularsak bu iş 2004'de doğumunu gerçekleştirecek, 2005'de de KOBİ'ler bazında Türk sanayisi şahlanacak.''
  
Gürkan, KOBİ'lere verilecek destekte esas kriterin, firmanın ülke ekonomisine katma değer sağlayacak potansiyeli bulunup bulunmadığı konusu olduğunu vurguladı.
   
ESKİ HÜKÜMLÜLERE İSTİHDAM PROJESİ

KOSGEB Sektör Kurulları Genel Koordinatörü Mehmet Küçükçirkin ise devlet, üniversite ve sanayi işbirliğiyle tekstil ve konfeksiyon, otomotiv yan sanayi, makine yan sanayi, yazılım, mobilyacılık, dericilik, finansman, fuarcılık ve gıdanın da içinde bulunduğu 14 sektör kurulu oluşturduklarını, bu kurulların sektörel sorunlarını masaya yatırarak çözüm önerileri geliştirdiklerini kaydetti.
 
4857 Sayılı İş Kanunu gereğince işletmelerin yüzde 2 oranında eski hükümlü çalıştırmak zorunda olduğuna işaret eden Küçükçirkin, cezaevlerindeki atıl işgücünü ekonomiye kazandırabilmek için bir proje geliştirdiklerini bildirdi.
  
Küçükçirkin, proje kapsamında pilot olarak seçilen 10 cezaevinde kalan hükümlülere özel sektörün işgücü ihtiyaçları göz önünde bulundurularak eğitim verdiklerini, eğitilen kişilerin cezaevinden çıktıktan sonra ihtiyaca göre işe yerleştirileceğini söyledi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle