GeriEkonomi Korkmayın, belediyeler beyanı almak zorunda
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Korkmayın, belediyeler beyanı almak zorunda

OLGUN AKÇA (ORDU): Yazılarınızda belirttiğiniz haksız uygulama, Ordu Belediyesi'nde de yapılıyor. Evinin değerini dört kat yükseltmeyen vatandaşın beyannamesini almıyorlar.Ne yapmalıyız?

RODOLF APELYAN (İSTANBUL): Belediyeler, emlak vergi beyannamelerimizi almıyorlar. Gerekceleri şu, ''bilgisayarlar binde bir vergiye göre planlanmıştır. 1988 yılı için tahakkuk edecek vergiyi bilgisayara verince; bilgisayar, rayiç bedeli otomatik olarak yükseltiyor''. Bu durumda ne yapmamız gerekiyor?

1- Ya beyannameyi istedikleri şekilde vererek, mağdur duruma düşeceğiz.

2- Ya beyanname vermeyerek, cezalı duruma düşüceğiz.

3- Ya da..., Evet ya da ne yapacağız?

Emlak Vergisi, yasalara göre, ‘‘beyan esası’’na dayalı bir vergidir. Beyanı, vatandaş kendi istediği gibi hazırlar. İdare, kendini vatandaşın yerine koyarak, vatandaş hazırlıyormuş gibi beyanname hazırlayamaz. Güya vatandaşa kolaylık olması için kurulan bu sistem, pek çok yerde vatandaşın aleyhine işlemektedir. Beyanname doldurmayı bilmeyenler, kendileri için bilgisayardan alınan çıktıların doğru olup olmadıklarından emin olmalıdırlar.

VERGİDEN MATRAHA GİDİLMEZ

Vergicilikte ‘‘vergiden matraha’’ gidilmez. Vergi değerinden yani ‘‘matrahtan vergi’’ hesaplanır. O nedenle de, bu uygulamalar vergi yasalarına da, vergi tekniğine de, ilgili tebliğe de aykırıdır.

1- Beyannameyi, belediyenin istediği şekilde vererek mağdur duruma düşmeyiniz. Bu seneki verginiz farketmeyecektir ama gelecek yıl, tam dört misli fazla vergi ödeyeceksiniz.

2- Beyanname vermeyerek, cezalı duruma düşmeyiniz.

3- Beyannameyi posta ile göndermeniz yasal olarak mümkündür. Ama sık sık karşılaşılan karışıklıklar nedeniyle, kanuna uygun da olsa, postayı öneremiyoruz.

4- Rayiç bedelin yanına yazdığınız ve asgari bedel üzerinden hesaplanan vergiden daha az olmayan vergiyi içeren beyannamenizi, emlak vergi dairesine kendiniz bizzat veriniz. Özellikle tahakkuk fişinize iyice bakarak, vergi değerinin sizin beyan ettiğiniz değer olmasına dikkat ediniz. Verginin, sizin beyan ettiğiniz vergi olması gereklidir ama tek başına yetersizdir. Genelde vergi daireleri, beyannameler üzerinde bilginiz dışında düzeltmeler yapmakta ve bunu tahakkuk fişine intikal ettirmektedirler.

5- Belediyelerin vergi dairelerine bu yazımızla gidince, kanuna aykırı uygulamalardan vazgeçerek vergi beyannamelerinizi alıp, vergilerini tahsil edeceklerdir, düşüncesindeyiz.

6- Geçen haftaki yazımızdan sonra, İstanbul/Fatih Belediyesi, uygulamadaki ısrarından vazgeçerek, bu hafta başından itibaren vatandaşların beyanlarını, yasalara uygun şekilde kabule başlamıştır.Yorumları Göster
Yorumları Gizle