GeriEkonomi Körfezde büyük fırsat var
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Körfezde büyük fırsat var

Körfezde büyük fırsat var
refid:16752515 ilişkili resim dosyası

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ve 420 Türk şirketi temsilcisi ile birlikte yaptığı körfez çıkarması sona erdi. Her iki ülkede de özellikle inşaat ve gıda alanında büyük bir potansiyel var.

Kuveyt ve Katar'ı kapsayan ve 4 gün süren körfez gezisinin ilk durağı olan Kuveyt'te ilk olarak iş sektrörü için bilgilendirme toplantıları düzenlendi. Türk ve Kuveytli işadamları arasında ikili görüşmelerin ve iş anlaşmalarının yapıldığı toplantıların ardından, 'Başbakan Erdoğan'ın da katıldığı 'Türk Kuveyt İş Forumu'' düzenlendi. Daha sonra Erdoğan ile birlikte Katar'a geçen Ticaret ve Müteahitlik heyeti, burada da bilgilendirme ve iş forumu toplantılarına katıldı. Kuveyt ve Katar'da işadamları ve şirketlerle ikili temaslarda bulunan ticaret heyeti çalışmalarını tamamlayarak Türkiye'ye döndü.420 şirketin temsilcisinin katıldığı körfez çıkarmasında, bölgedeki yeniden yapılandırma ve inşaatçılık faaliyetlerini inceleyen Türk iş sektörü, çok sayıda görüşme yaparak yeni anlaşmalara imza attı. Kuveyt'te 130, Katar'da ise 150 milyar dolar olarak tahmin edilen projelere dahil olmak isteyen işadamları, gezi boyunca yeni ortaklıklar ve bu projelerden daha fazla pay almak için çabaladı.

Başbakan Erdoğan'ın körfez gezisine katılan Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu Türk-Yemen İş Konseyi Başkan Yardımcısı ve Caretta Uluslararası Taşımacılık Şirketi yöneticisi İpek Demirci, Kuveyt ve Katar'ın büyük birer şantiye alanı gibi göründüğünü ifade ederek, ciddi bir inşaat potansiyeli olduğunu belirtti. Türk inşaat sektörünün halihazırda yaptığı projelerle çok iyi bir üne sahip olduğunu ifade eden İpek Demirci, ''Kuveyt yaklaşık 130 milyar dolar, Katar ise 150 milyar dolarlık yatırımlardan söz ediyor. İleriye dönük yatırımlarla ilgili ikili görüşmeler yapılıyor. Ben Türk inşaat sektörünün burada çok zorlanacağını zannetmiyorum. Sayın Başbakanımız ve Bakanımız Zafer Çaglayan'da, onların daha çok işbirliği yapmaları için büyük bir destek ve çaba halindeler'dedi.

"KATAR 2022 DÜNYA KUPASI İÇİN CİDDİ YAPILANDIRMA YOLUNDA"

Kuveyt'in bıraz farklı, ama yine ciddi bır potansiyele sahip olduğunu vurgulayan Demirci, ''Katar 2022 Dünya kupasına ev sahipliği yapacağından dolayı yeniden yapılandırma yolunda ciddi plan ve projelere sahip. Biz de burada sayın Başbakanımızın dediği gibi 'Anlamlı girişımler' içindeyiz. Biz Caretta olarak bu bölgede taşımacılık yapan lider firmalardan biriyiz. Şu anda bu baglantıları daha sağlam ve daha hazır hale getirip inşaat sektörüne hizmet vermeye devam edeceğız. Ağırlıklı olarak demir-çelik ve proje taşımacılığı yapan bir şirketiz. Şu anda burada acentelerimiz var. Biz de bunlarla ilgili görüşmeler yaparak, burada olacak gelişmelere hazırlıklı olmaya çalışıyoruz. Gezi faydalı oldu ve faydalı olacağına inanıyorum''diye konuştu

"BURAYA SIK SIK GELECEĞİM"

Gezdikleri ülkelere bir daha geleceğini, hatta sık sık geleceğini belirten İpek Demirci, ''Her taraf bir inşaat şantiyesi gibi. Her iki ülkede çok büyük şantiyelere benziyor. İnsanlar hem bize karşı çok pozitif, hem de Türkleri seviyorlar. Bu çok önemli. İşbirliği yapmak için ilişkilerin bu kadar sağlam olması, sayın Başbakanımızın dediği gibi 'Kalp dilimizin bir olması', bu insanlarla aramızda hem maddi, hem manevi anlamda ilişkilerin daha iyi gideceğini gösteriyor diye düşünüyorum. Buraya yine geleceğim. Hatta sık sık geleceğim. Katar özellikle her anlamda güzel bir yer. Bu kadar şantiyeye rağmen o sadelik ve görüntünün güzelliği hiç bozulmuyor. Özellikle gece manzarası inanılmaz. Burada sanıyorum enerjiyi güzel harcıyorlar''dedi
 
"ÖZELLİKLER GIDA SEKTÖRÜNDEKİ İNSANLARIN BURADA OLMASI GEREKİYOR"

Bölgenin ciddi bir iş potansiyeline sahip olduğunu vurgulayan Demirci. 'Şu an bu heyette 420 işadamı var. Türkiye'de özellikle gıda sektöründeki insanların da burada olması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü, çok fazla ihtiyaç var. Çeşitli sektörlerden insanlar var. Şu anda özellikle inşaat sektörü ve inşaata yönelik sektörler burada. Benım çağrım, özellikle gıda sektöründen insanlara ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Çok fazla potansıyel var. Her iki ülke de gıdanın neredeyse tamamını ithal ediyor gibiler. Sudan ekmeğe kadar biz her şeyimizle bu pazarda olabiliriz. Çünkü her iki ülkenin yediği, içtiği. tattığı seyler birbirine çok benziyor.Zaten kabul gören,Türk insanını seven bir pazar olduğu için de işlerin cok kolay olacağını düşünüyorum'şeklinde konuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle