GeriEkonomi Körfez sermayesi gözünü bizim telefonlara dikti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Körfez sermayesi gözünü bizim telefonlara dikti

Kısa bir süre önce Türk Telekom ihalesinde yarışan Körfez sermayesi, bu kez de Telsim’de rekabet edecek. Türk Telekom’a Oger Telecom’dan sonra en yüksek teklifi veren Etisalat ile birlikte Dubai’den 3, Kuveyt’ten ise 2 başvuru geldi.

Böylece Telsim için ön yeterlilik isteyen 15 firmanın 5’ini Körfez sermayesi oluşturdu.

İMAR Bankası operasyonu sonrası yönetimi Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na (TMSF) geçen GSM şirketi Telsim için ilgilenen 15 kuruluş çıktı. TMSF’nin 13 Aralık’ta 2 milyar 804 milyon dolar muhammen bedelle satışa sunmaya hazırlandığı Telsim için başvuran şirketler arasında Körfez sermayesinin ağırlığı dikkat çekti. Ön yeterlilik için başvuran 15 şirket arasında Sabancı, Koç ve Doğan Holding de yer alıyor. Ekşioğlu Grubu’nun Dubaili Algurair Investment ile birlikte yaptığı başvurduğu ile birlikte toplam 13 yabancı kuruluş bulunuyor.

SABANCI, KOÇ, DOĞAN:

Sabancı Holding’in Satel İletişim, Doğan Holding’in D Telekomünikasyon, Koç Holding’in Koç Bilgi Grubu İletişim olarak başvurduğu Telsim’le ilgilenen yabancıların 4’ünü Körfez sermayesi oluşturuyor.

KÖRFEZ’İN İLGİSİ:

Suudi Arabistan merkezli Oger Telecom ile Türk Telekom için yarışan Etisalat, Telsim içinde ön yeterlilik isteyen firmalar arasında yer alıyor. Türk Telekom ihalesinde de en yüksek ikinci teklifi veren bu grup, Ortadoğu’nun ilk cep operatörü olarak tanınıyor. Başvurusunu Uluslararası Yatırım ve Telekomünikasyon olarak yapan Dubaili Emaar ise, 40 milyar dolarlık varlığı ile dünyanın en büyük gayrimenkul şirketlerinden birisi. Bu grubun işkirakleri arasında geçtiğimiz günlerde Türkiye’ye gelen Ziad Makkawi’nin CEO’su olduğu Dubai Bank da yer alıyor. Listenin diğer Dubailisi ise inşaatçı Ekşioğlu ile birlikte kurduğu Comtel Telekomünikasyon ile Telsim için başvuran Algurair Investment LLC şirketi. Güney Telekomünikasyon Hizmetleri A.Ş. olarak başvuran National Mobile Telecomunications ile MTC Telekomünikasyon ve İletişim olarak başvurusu yapan Mobile Telekomunication Corp. ise iki Kuveytli grup.

AVRUPALI OPERATÖRLER:

Telsim için ön yeterlilik başvurusunda bulunan grupların 4 tanesini ise Avrupalı şirketler oluşturdu. İngiliz cep telefonu operatörü Vodafone, beklendiği gibi Telsim için başvurusu yaparken, Fransız operatör France Telecom da Telsim için Piramit Mobil Telekomünikasyon şirketini kurdu. Norveçli Telenor Mobil kendi adını taşıyan telekomünikasyon şirketi ile başvururken, Alman Otto şirketi de Endeks Telekom İletişim olarak Telsim için ön yeterlilik istedi.

ABD VE RUSYA DA VAR:

Rus cep telefonu pazarının lideri olarak bilinen Mobile TeleSystems’in çoğunluk hisselerini elinde bulunduran Sistema da, Telsim için yarışacak olan firmalardan biri. Telsim için Turcal İletişim Hizmetleri olarak ön yeterlilik başvurusu yapan Baker Communications Fund ise ABD merkezli. Mısırlı telekom şirketi Orascom da, Telsim için ön yeterlilik isteyen firmalar arasında yer aldı.

Telsim için başvuranlar

Başvuran şirket Bağlı olduğu grupSatelko İletişim Hizmetleri ve Yatırımları A.Ş. Hacı Ömer Sabancı Holding A.Ş.

Vodafone Telekomünikasyon A.Ş. Vodafone (İngiltere)

Sistema Telekomünikasyon A.Ş. Sistema (Rusya)

Piramit Mobil Telekomünikasyon Hiz. A.Ş France Telecom S.A.(Fransa)

Telenor Telekomünikasyon A.Ş. Telenor Mobil C. AS (Norveç)

D Telekomünikasyon Yatırımları A.Ş. Doğan Holding

Uluslararası Yatırım ve Telekomünikasyon A.Ş Emaar (Dubai)

Turcal İletişim Hizmetleri A.Ş. Baker Communications Fund II (ABD)

MTC Telekomünikasyon ve İletişim Hiz. Tic. A.Ş. Mobile Telekomunication Corp. (Kuveyt)

Endeks Telekom İletişim Hizmetleri A.Ş. Otto (GMBH &CO KG)-Almanya

Güney Telekomünikasyon Hizmetleri A.Ş. National Mobile Telecomunications C. KSC (Kuveyt)

Etisalat Telekomünikasyon A.Ş. Etisalat (Dubai)

Orascom Akdeniz İletişim Hizmetleri A.Ş. Orascom (Mısır)

Comtel Telekomünikasyon A.Ş. Ekşioğlu-Algurair Investment LLC (Dubai)

Koç Bilgi Grubu İletişim ve Teknoloji Hiz. A.Ş. Koç Holding

Yorumları Göster
Yorumları Gizle