GeriEkonomi Konya ekonomisi otomotiv sanayi ile büyüyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Konya ekonomisi otomotiv sanayi ile büyüyor

Bugüne kadar “Buğday ambarı” benzetmesiyle tarımı ile öne çıkan Konya, bugün 3 organize sanayi bölgesinde ürettiği 500 milyon dolarlık otomotiv yedek parçasını başta AB olmak üzere Güney Amerika, Afrika, Ortadoğu ve Türk cumhuriyetlerine ihraç ediyor.

MÜSİAD Konya Şube Başkanı Selçuk Öztürk, Konya ve bölgesinin bugüne geleneksel hububat üretiminin yüksek olması nedeniyle tahıl ambarı olarak bilindiğini söyledi.

Konya'nın artık 35 bine yakın firmasıyla “KOBİ merkezi” özelliğiyle de ön plana çıktığını ifade eden Öztürk, son yıllarda büyük atılım yapan otomotiv sektörünün de Konya ekonomisine büyük canlılık kattığını bildirdi.

Konya'da otomotiv sanayinin, ekonomiye yılda 3,6 milyar dolar katma değer, en az 3 milyar dolar ihracat geliri sağlayabilecek ve 450 milyon dolar yatırım yapabilecek potansiyele sahip olduğunu vurgulayan Öztürk, Konya'da otomotivin, ihracatın önünü açan lokomotif bir sektör haline geldiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:
“80 değişik alanda üretim yapılan Konya'da, otomotiv sanayi, bin kadar firma ile başı çeken sanayi dalıdır. Konya Ticaret Odası'nda otomotiv sanayi sektörünün farklı kollarında 463, oto yedek parça toptan ve perakende satanlar grubunda 419 firma kayıtlı bulunmaktadır. Konya Sanayi Odası'na da otomotiv sektöründe kayıtlı 150 dolayında firma bulunmaktadır. Konya otomotiv yan sanayisi, ülkemizde imal edilen taşıt araçları için gerekli olan parçaların yüzde 80'ini karşılayabilecek düzeye gelmiştir.”

Bugün, Konya'da yaklaşık 500 milyon dolarlık yedek parça üretildiğini, Konya'daki firmaların yüzde 64'ünün doğrudan ve dolaylı olarak ihracat yaptığını anlatan Öztürk, üretilen malların büyük bir bölümünün başta AB olmak üzere, Güney Amerika, Afrika, Orta Doğu ve Türk Cumhuriyetlerine ihraç edildiğini dile getirdi.

Öztürk, Konya firmalarının büyük bölümünün otomotivde dünya devlerine parça verdiğine dikkati çekerek, şöyle devam etti:
“Bu firmaların yüzde 30'u uluslararası pazarlarda kabul gören ve ihracat için sahip olunması zorunlu olan kalite belgelerine sahiptir. Üretim kalitesinin ve belgeli üretici sayısının artması Konya otomotiv sanayi için çok önemlidir ve teşvik edilmelidir. Konya'da otomotiv sanayi, ekonomiye yılda 3,6 milyar dolar katma değer, en az 3 milyar dolar ihracat geliri sağlayabilecek ve 450 milyon dolar yatırım yapabilecek potansiyele de sahiptir.”

Konya'nın otomotiv yan sanayi sektöründeki bu ilerleyişinin teşviklerle desteklenmesi gerektiğini belirten Öztürk, Konya'nın limana olan uzaklığı dikkate alındığında ağır nakliye araçlarının üretimi, iş makinelerinin üretimi, kamyon üretimi, otobüs üretimi, hızlı tren, tramvay ve metro vagonlarının üretimi konusunda desteklenmesi gerektiğini kaydetti.
Öztürk, artan iş gücü maliyetlerinin Türkiye'nin genelini olduğu gibi Konya yan sanayini de olumsuz etkilediğini, emek yoğun üretim sisteminden, seri üretim sistemlerine geçiş için alt yapının hazırlanması ve teşvik edilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle