GeriEkonomi Konutun KDV’si yüzde 1'e indi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Konutun KDV’si yüzde 1'e indi

Net alanı 150 metrekareye kadar olan konut teslimlerinde KDV istisnası 31 Aralık l997 itibariyle sona ererken, uygulamada yumuşak bir geçiş sağlandı. Sözkonusu teslimlerde KDV oranının yüzde 1 olarak alınması kararlaştırıldı.

Maliye Bakanlığı'nın Resmi Gazete'de yayımlanan tebliğine göre net alanı l50 metrekareyi geçmeyen konut teslimleri, kooperatiflere yapılan inşaat taahhüt işleri, sosyal güvenlik kuruluşları ve belediyelere yapılan yalnızca 150 metrekareye kadar konutlara ilişkin inşaat taahhüt işleri, yılbaşından itibaren yüzde l KDV'ye tabi olacak.

Net alanı 150 metrekareyi aşan konut teslimlerinde ise genel vergi oranı (yüzde 15) uygulamasına devam edilecek.

Kişilerin özel mülkü niteliğindeki konutların arızi ticari faaliyet çerçevesindeki teslimleri ise KDV konusuna girmediğinden, net alanına bakılmaksızın bu konutların tesliminde şu ana kadar olduğu gibi KDV alınmayacak.

Konut yapı kooperatifleri, 1 Ocak l998'den itibaren KDV'ye tabi kılındıkları için vergi dairelerine KDV yönünden mükellefiyetlerini tesis ettirecekler. Kooperatiflerin 1 Ocak l998’den itibaren vergiye tabi teslim ve hizmetlerinin olmaması mükellefiyet tesisini etkilemeyecek.

Bu arada kooperatifler üçer aylık vergilendirme dönemine tabi olacaklar. Kooperatifler Ocak-Şubat-Mart dönemini kapsayan üç aylık döneme ait KDV beyannamelerini 25 Nisan mesai saati sonuna kadar ilgili vergiut yapı kooperatiflerinin inşa ettikleri konutların üyelere tesliminin karşılığını oluşturan bedelin, vergiyi doğuran olayın meydana geldiği tarihte üyeler tarafından ödenen veya borçlanılan tutarlar toplamı olacağı belirtildi.

Mükelleflerin 1 Ocak l998 tarihinden itibaren teslim ettikleri net alanı l50 metrekareye kadar olan konutlar için yüklenilen KDV, indirim konusu yapılacak.

Nasıl uygulanacak?

KDV tebliğinde, vatandaşlar için açıklayıcı olması bakımından çeşitli örneklere de yer verildi. Buna göre, bir konut yapı kooperatifi üyesinin, 14 Ocak 1998’de teslim edilen 110 metrekarelik konut için 1994'de 250 milyon, 1995'de 400 milyon, 1996'da 600 milyon, 1997'de de 750 milyon olmak üzere toplam 2 milyar lira ödemiş olduğu öngörülürse, bu kişinin KDV matrahının 2 milyar lira olduğu kabul edilecek ve yüzde 1 ile 20 milyon lira KDV hesaplanacak.

Konut yapı kooperatifi tarafından inşa edilen 150 metrekarenin altındaki konutların, üyelere 20 Şubat 1998'de teslim edildiği varsayılırsa, bu konutlara yüzde 1 oranında KDV tahakkuk ettirilecek. Konutların inşası için yüklenilen 1 Ocak 1998 öncesine ait olanlar dahil, KDV indirim konusu yapılacak.Yorumları Göster
Yorumları Gizle