GeriEkonomi Konutta batağa karşı sigorta
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Konutta batağa karşı sigorta

Konutta batağa karşı sigorta
refid:21327642 ilişkili resim dosyası

KONUT sektörünün büyük firmaları arasında yer alan Fi-Yapı’nın zor duruma düşmesi ve arkasında binlerce mağdur bırakması gözlerin yeniden ‘satyap’çı müteahhitlere çevrilmesine neden oldu.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın hazırladığı yeni Tüketici Kanunu taslağında bu tip durumlara karşı yeni bir sigorta önlemi yer alıyor. Taslak mevcut  hali ile yasalaşırsa inşaat şirketleri projeye başladıklarında sigorta yaptırma zorunluluğu ile karşı karşıya kalabilir. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın hazırladığı yeni Tüketici Kanunu taslağında yer alan bir ifade maketten konut alanların olası mağduriyetlerini önleyebilecek.


Daha önce Türkiye’de uygulanmayan ve tasarıya ‘bina tamamlama sigortası’ olarak giren ifadeye göre, inşaat şirketleri yaptıkları projeleri bitirememe riskine karşı sigorta yaptıracaklar. İnşaatçılar yeni sigortayı olumlu bulmakla birlikte, tüketicinin maliyetini artırabileceğine dikkat çekiyor. Tasarının yılbaşına kadar yasalaşıp yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Risk ortadan kalkar

GAYRİMENKUL Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkanı Işık Gökkaya, bina tamamlama sigortasını tüketiciler açısından çok olumlu bulduğunu ve mağduriyetlerin önüne geçeceğini söyledi. İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Dubakayım ise, “Yapılan çalışma sonrasında finans kuruluşu projede olup olmamaya karar verecek. Böylece bugünkü gibi riskleri ve maliyetleri hesaplanmamış projeler ortaya dökülmemiş olacak. Proje finansal denetiminden tam onay almış şekilde ortaya çıkacak.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle