GeriEkonomi Konuta iş makinesi yetişmiyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Konuta iş makinesi yetişmiyor

Hükümetin 2007 yılı sonu itibariyle 250 bine yükselen konut hedefi, inşaat sektörünü zorladı. İhalesi yapılmış veya inşaatı başlamış konut sayısı Kasım sonu itibariyle 152 bine ulaşmasına karşın, inşaat sektöründe önemli oranda makine ekipman ve inşaat malzemesi sorunu yaşanıyor.

Verilen bilgiye göre, özellikle çok katlı toplu konut inşaatlarında, kule vinç sıkıntısı had safhaya ulaştı. İnşaatların tünel kalıp sistemi ile yapılması nedeniyle, bu kalıpların ve diğer inşaat malzemelerinin yüksek katlara taşınması için zorunlu olan kule vinç gerekiyor. Sektördeki kule vinç sıkıntısı nedeniyle Toplu Konut İdaresi (TOKİ), Dış Ticaret Müsteşarlığı’na (DTM) yazı yazarak, inşaatların aksamaması için 10 yaşından büyük kule vinç ithalatına da izin verilmesini istedi.

FİYATLAR PATLADI:

Normalde 10 yaşından büyük kullanılmış makine ithalatına izin verilmemesine karşın, DTM, hükümetin konut politikasına uygun olarak TOKİ’nin isteğini uygun buldu.

Kule vinç sıkıntısı nedeniyle, kule vinç kiralarının geçen yıla göre yüzde 100 arttığı, aylık kirasının 6 bin YTL’den 12 bin YTL’ye çıktığı belirtiliyor. Kule vinç operatörlerinin ücretinin de arttığı, yeterli operatör bulunamaması nedeniyle, aylık ücretlerin 750 YTL’den 2 bin YTL’ye yükselten operatörlerin, çalışma şartları arasına özel banyo-tuvalet ve televizyonu olan oda verilmesi şartı koyduğu da kaydediliyor. Sektörün, 16 mm’den kalın demir bulmakta da sorun yaşadığı, üretimin talebi karşılamaya yetmediği ifade ediliyor. Ayrıca, bölgelere göre, çelik hasır sorunu da yaşandığı, firmaların taleplerini 15 gün ile 2 ay arasıda karşılayabildiği belirtildi. Yoğun talep nedeniyle çimento sıkıntısı yaşanmamasına karşın, çimento fiyatının geçen yıla göre 2 katına varan oranda arttığı vurgulanırken, gelecek yıl sektörde tuğla sıkıntısının yaşanabileceği de ifade ediliyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle