Konut ve tüketici kredisi batağı artar

Hürriyet Haber
07.10.2005 - 00:00 | Son Güncelleme:

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun ‘Bankacılık Sektörü Yönetici Kesimi Beklenti Anketi’nden, bankacıların başta konut olmak üzere tüketici kredileri ile takipteki kredilerin artacağı beklentisi çıktı. BDDK’nın açıkladığı anketin sonuçlarına göre, faiz oranları ve bütçe açığı konusunda beklentileri iyimser olan bankacılar, batık kredilerin artmasını bekliyor. Bankacılık, Merkez Bankası’ndan da kısa vadeli faizlerde indirim yapmasını bekliyor.

93 YÖNETİCİ KATILDI:

BDDK’nın anketi; bankaların aktif büyüklüğüne göre, banka genel müdürü, riskten sorumlu yönetim kurulu üysei ve genel müdür yardımcılarından oluşan üst düzey yöneticileri olmak üzere toplam 93 üst düzey yöneticisinin yanıtlarından oluşuyor. Bankacıların yüzde 81’i, takipteki tüketici kredilerinin artacağını, yüzde 4’ü önemli ölçüde artacağını, yalnızca yüzde 14’ü aynı düzeyde kalacağını düşünüyor.

FAİZLER DÜŞER:

BDDK değerlendirmesinde, ‘Katılımcıların ağırlıklı olarak faiz oranlarında düşme, bankacılık sektörü aktif büyüklüğü, karşılık ve kredi hacimlerinde artış beklediği gözlenmektedir. Sektörde sorunlu görülen konular ise vade uyumsuzluğu, rekabet şartları, kredi, faiz ve kur riskine ilişkin hususlar olarak ifade edilmiştir’ denildi.

CARİ AÇIK ARTABİLİR:

Ankete katılanların yüzde 76’sı, ulusal gelirin bu yıl geçen yıla göre artacağını, yüzde 12’si ise azalacağını bildirirken, cari işlemler açığının gayrisafi yurtiçi hasılaya oranının artacağını düşünenlerin oranı yüzde 77, önemli ölçüde artacağını düşünenlerin oranı ise yüzde 17 oldu. Bütçe açığının GSYİH’ya oranının azalacağı yönünde görüş bildirenler çoğunluğu oluştururken, bankacıların yüzde 49’u azalacağını, yüzde 5’i önemli ölçüde azalacağı görüşünü savundu. Bütçe açığı oranının aynı düzeyde kalacağını düşünenlerin oranı ise yüzde 27 oldu. Bu sonuçlara göre katılımcıların yüzde 81’inin ulusal gelir, yüzde 54’ü bütçe açığı ile ilgili olumlu beklentiler içindeyken, cari açığın artacağı beklentisine sahip olanların oranının yüzde 94 olduğu belirlendi.

KURDA ARTIŞ BEKLENTİSİ:

Bankacıların yüzde 46’sı yılın son çeyreğinde kur düzeyinin artacağını, yüzde 46’sı da aynı seviyede kalacağını bildirdi.

Oyak ve Koçbank konut kredi faizini düşürdü

KONUT kredisinde pazar payı artırma çabası içinde olan bankaların faiz indirimleri devam ediyor. Koçbank ve Oyak Bank da dün konut kredi faizlerinde indirime gittiğini açıkladı. Koçbank konut kredi faiz oranını yüzde 1.22’ye Oyak Bank ise 1.25’e düşürdü. Koçbank’tan yapılan açıklamada, konut kredisinin vadesi 12 yıldan 20 yıla kadar uzatılırken, kulandırılan konut kredilerinin aylık faiz oranını 0.8 puan düşürerek yüzde 1.22’ye indirdiği belirtildi. Banka ayrıca 60 aya kadar vadeli olarak kullandırılan konut iyileştirme kredisinin aylık faiz oranı ise yüzde 1.69’dan yüzde 1.60’a düşürdü. Oyak Bank ise, YTL cinsinden konut kredisi faizini yüzde 1.25’e düşürdü.
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı