GeriEkonomi Konut kredisini yenileyen maliyete dikkat etsin
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  8
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Konut kredisini yenileyen maliyete dikkat etsin

Konut kredisini yenileyen maliyete dikkat etsin
refid:7401217 ilişkili resim dosyası

Konut kredilerini yeniden yapılandırmak isteyen tüketicilerin, toplam maliyete dikkat etmeleri uyarısında bulunan Sanayi Bakanı Zafer Çağlayan, "Bakiye borç tutarı, kalan vade, faiz, ödenmesi gereken tutar ve borcun yeniden finansmanında tüketiciye toplam maliyeti göz önünde bulundurulmalıdır" dedi.

SANAYİ ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, konut kredilerini yeniden yapılandırmak isteyen tüketicilerin, toplam maliyet unsuruna dikkat etmeleri gerektiğini belirterek, "Bakiye borç tutarı, kalan vade, faiz yüzdesi ve ödenmesi gereken tutar ile borcun yeniden finansmanında tüketiciye toplam maliyeti göz önünde bulundurulmalıdır" dedi. Konuya ilişkin yazılı açıklama yapan Çağlayan, tutsat (mortgage) olarak adlandırılan konut kredilerinin yeniden yapılandırılmasıyla ilgili 5582 sayılı Konut Finansmanı Sistemine İlişkin Çeşitli Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkın Kanun ile Sanayi Bakanlığına verilen Türkiye Bankalar Birliğinin de görüşü alınarak "konut finansmanı kapsamındaki kredilerin yeniden finansmanına ilişkin usul ve esasların belirlenmesi" yetkisi çerçevesinde hazırlanan yönetmeliğin, 29 Eylül 2007 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini hatırlattı.

NELER DEĞİŞEBİLİYOR: Çağlayan, söz konusu yönetmelik çerçevesinde, kredi veren kuruluş ile kredi kullanan tüketici arasında yapılan Konut Finansmanı Sözleşmesinde, tüketicinin başvurusu ya da tüketicinin yazılı izni şartıyla, "kredi faiz oranlarında, vadesinde, faiz türünde değişiklik yapılması, aynı ev teminat gösterilerek birden fazla konut kredisi alınmışsa bunların tek konut kredisi ile birleştirilmesi, konut finansmanı kuruluşunda veya belirtilen para biriminde değişiklik yapılması" konularında yeniden yapılandırmanın gerçekleştirilebileceğini anımsattı.

DEĞİŞTİRME ÖRNEĞİ: Konut finansmanının yeniden yapılandırılmasıyla ilgili düzenlemenin, tüketiciler açısından çok önemli değişiklikleri içerdiğini ifade eden Çağlayan, şunları kaydetti: "Getirilen değişiklikleri örnekle açıklamak gerekirse, bir vatandaşımızın herhangi bir konut finansman kuruluşundan 100 bin YTL’lik, 5 yıl vadeli ve aylık yüzde 1.45 faiz oranıyla konut kredisi kullandığını kabul edersek; faiz oranlarının örneğin yüzde 1’e düşmesi halinde, kredinin vadesi bitmeden karşılıklı mutabakat ile faiz oranı yeniden belirlenebilecektir. 5 yıl vade yine karşılıklı mutabakatla değiştirilebilecek, örneğin 8-10 ya da 15 yıllık vadeler geçerli olabilecektir. Sabit faizden değişken faize ya da değişken faizden sabit faize geçilebilecektir. Tüketici, bir başka bankadan daha iyi koşullarda kredi alarak, eski kredisini kapatabilecek ve finansman kuruluşu değişerek kredisi yeniden yapılandırılmış olacaktır. Tüketici para biriminde değişiklikler yapılabilecek."

Yorumları Göster
Yorumları Gizle