GeriEkonomi Konut kredisinde deprem dışında sigorta yaptırmak zorunlu değil
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Konut kredisinde deprem dışında sigorta yaptırmak zorunlu değil

Konut kredisinde deprem dışında sigorta yaptırmak zorunlu değil
refid:13148763 ilişkili resim dosyası

Konut kredisi kullanmak isteyenlerin, sözleşme imzalarken, deprem sigortası dışındaki sigortaları yaptırmak zorunda olmadığı bildirildi.

Bursa’da konut kredisi kullanan Tüner Şahin, yasal zorunluluk olmamasına rağmen isteği dışında hayat sigortası yapıldığı iddiasıyla tahsil edilen bedelin iadesi için Yıldırım Kaymakamlığı Tüketici Sorunları İlçe Hakem Heyetine başvurdu. Heyet, tahsil edilen paranın iadesine karar verdi.
Tüketicileri Koruma Derneği (TÜKDER) Genel Başkanı Fikri Karagöz, işlemin, Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun genel hükümlerine aykırı olduğu ve sözleşme kurallarına aykırı sigorta belgesi düzenlediğinin tespit edildiğini söyledi. Bankanın tüketiciden hayat sigortası adı altında tahsil ettiği toplam 702 liranın tüketiciye iade edilmesine karar verildiğini belirten Karagöz, “Banka, kararın tebliğinden sonraki 15 gün içinde tüketici mahkemesine itiraz etmediği için de tüketici, parasını geri almıştır” dedi.
Bankaların konut kredisi kullanmak isteyen tüketicilere, hayat sigortası yaptırmalarının yasal zorunlulukmuş gibi sunulduğunu ileri süren Karagöz şunları kaydetti: “Zorunlu deprem sigortası dışındaki diğer sigortaları yaptırmak zorunlu değil. Bu mağduriyeti önlemek için bankaların, formun ön yüzünde yer alacak şekilde en az 16 punto ve koyu siyah harflerle, isteğe bağlı sigortaların yaptırılmasının zorunlu olmadığına dair ibareyi yazmaları gerekiyor. Tüketici Sorunları İlçe Hakem Heyetinin bu kararı, Türkiye’de bir ilk. Bu durumdaki tüketiciler, bağlı bulundukları kaymakamlıklardaki ilçe hakem heyetine başvurup, haksız ödedikleri paraları geri alabilecek.”

Yorumları Göster
Yorumları Gizle