Konukoğlu'ndan kriz tavsiyesi

Hürriyet Haber
24.10.2008 - 15:32 | Son Güncelleme:

Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Konukoğlu, dövizin yükselişi karşısında yatırımcıların pozisyonlarını bozmamalarını, pozisyonlarını bozarak zor duruma düşmemelerini söyledi.

Konukoğlu, Türk Alman İşbirliği Günü nedeniyle düzenlenen toplantının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, dolardaki ani yükselişin biraz rahatsız edici olduğunu, ancak, Türkiye açısından bakıldığında reel sektörün tekrar harekete geçmesi yönünden doların yükselişinin ihracatın artmasına, ithalatın da azalmasına neden olacağını belirtti.

Bu durumda Gaziantep'teki reel sektörün de tekrar hareketleneceğini ifade eden Konukoğlu, bunun Türkiye için bir fırsat olduğunu, krizin geçici olduğunu, Türkiye'nin böyle 5-6 kriz atlattığını dile getirdi. Konukoğlu, şöyle konuştu:

“Tahmin ediyorum Türkiye bu durumu da rahatlıkla atlatacaktır. Doların bu kadar yüksek seviyede seyretmesi Türkiye'nin belki de geleceği için daha hayırlı olacaktır. Yatırımcılar, şu anda pozisyonlarını bozmasınlar, Türk lirasında iseler mümkün olduğu kadar bu durumda kalsınlar, eğer dolardaysalar mümkün olduğu kadar dolarda kalsınlar. Pozisyon değiştirip de zor duruma düşmesinler. Yatırımcıya bu durum engel olmaz.

Bence ihracat için iyi bir hedeftir. Bundan 5-6 yıl önce dolar 1,60 iken ihracat daha fazla ithalat daha azdı. Şu anda 1,20 seviyesinde iken her şey ithal edilir hale geldi, hangi mağazaya gitseniz ithal mal var. Ama insanlar işsiz kalmaya başladı, işten çıkarmalar başladı. Tahmin ediyorum bu böyle kalmayacak. Biz yatırımlarımıza devam ediyoruz.”

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı