GeriEkonomi Konukoğlu'ndan düşük dolar uyarısı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Konukoğlu'ndan düşük dolar uyarısı

Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, “IMF bir anlamda sigortadır. Ama elimizi kolumuzu bağlayacak, bize ters gelecek hususları dikte ettireceklerse o anlaşmanın gereği yok” dedi.

Konukoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, Gaziantep ve Türkiye ekonomisine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Dünyada olağanüstü bir olumsuzluk olmaması halinde diğer birçok ülkeden önce ekonomisini düzlüğe çıkaracak ülkeler arasında Türkiye'nin ilk sıralarda olacağını belirten Konukoğlu, “Türk sanayicisi krizleri çok yaşadığı için kriz yönetimini de öğrendi. Ayrıca, aile yapımız ve yetişme tarzımız da ekonomik anlamda düzlüğe çıkma sürecimize ivme kazandıracak. Yardımlaşma ve paylaşma anlayışımız, ekonomik olumsuzlukları, sosyal olumsuzluklara diğer ülkelerdeki kadar derin yansıtmıyor” dedi.

IMF İLE ANLAŞMA

Her koşulda IMF ile anlaşma yapılacak diye bir yaklaşımın söz konusu olmaması gerektiğini belirten Konukoğlu, şunları kaydetti:

“IMF bir anlamda sigortadır. Ama elimizi kolumuzu bağlayacak, bize ters gelecek hususları dikte ettireceklerse o anlaşmanın gereği yok. Elimizi kolumuzu bağlayacak anlaşmada olmamamız gerekiyor. Kaldı ki, Türkiye'nin öyle aman aman çok borç açmazı yok. Makul koşullarda olursa IMF ile anlaşma olabilir.”

Türkiye'de bu yıl büyüme hızının yüzde 4-5 dolayında gerçekleşeceği görüşünü dile getiren Konukoğlu, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Sanayiciler son bir yıldan beri borç ödedi, yatırım yapmadı. Bankalar 2001 krizinden çıkardıkları dersle temkinli hareket ettiler. İyi de yaptılar. Bankalarda kredi için büyük miktarda para var. Artık sanayici bu parayı kullanarak yatırıma yönelir, bu da Türkiye'nin büyüme hızını önemli ölçüde artırır. Her zaman söylüyorum; Gaziantep sanayisi kabuk değiştiriyor. Bugün krize direniyorsak bunun sayesindedir. Artık katma değeri düşük sanayi ürünü üretme, komşuda görerek yatırım yapma, öz kaynak olmadan yatırıma başlama dönemi geride kaldı.”

DÜŞÜK KUR

“Düşük kur, ihracatçının, ihracata yönelik üretim yapan sanayicinin kabusu oldu” diyen Konukoğlu, bunun böyle devam etmemesi gerektiğini ifade etti.

Doların 8 yıldan beri bugünkü düzeyde seyrettiğine dikkati çeken Konukoğlu, şöyle dedi:

“Hiç olmazsa enflasyon oranında artış olması gerekir. İthalat aldı başını gidiyor. Dolar 1,6-1,65 aralığında olmalı. Merkez Bankası bunun için gereken önemi almalı. Düşük kur nedeniyle patlayan ithalat, bu şekilde devam ederse atom bombası patlamış gibi Türkiye'de sanayileşmeye, üretime zarar verir. “

Ekonomik krizlerle birlikte Gaziantepli sanayicilerin “ayaklarını yorganlarına göre uzatarak” yatırım anlayışına yöneldiklerini ve Ar-Ge, üretim ve ihracatın önemini kavradıklarını anlatan Abdulkadir Konukoğlu, “İhracatta aldığımız sonuç ortada. Toplam istihdamda ise çok az düşüş var. Krizde sona gelindi, toparlanma başladı. 2011'in ortalarında Gaziantep ve Türkiye şaha kalkacaktır” şeklinde görüşlerini ifade etti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle