Konukoğlu: Tekstilde kriz 2003 yılından önce bitmez

Hürriyet Haber
15.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

Gaziantep'te yerleşik Sanko Holding Yönetim Kurulu başkanı Abdulkadir Konukoğlu, tekstil sektörünün mevcut durumunun işaretlerinin 1995-1996 yıllarından itibaren alındığını bildirerek, ‘‘tekstilin bu duruma geleceği 3 yıl önceden belliydi’’ dedi. Konukoğlu, Tekstilin bu duruma geleceğini ve 2000-2003 yılları arasına kadar toparlanamayacağını görerek bu alanda yatırımdan 3 yıl önce kaçtıklarını belirten Konukoğlu, ''(Kendisine rakip istemiyor) gibi yanlış algılamaya yol açar diye ifade etmekten kaçındığımız bu tespitimizi, daha sonra ülke kaynaklarının korunması ve sektörün geleceği açısından, oluşabilecek eleştirilerimizi göğüslemeyi göze alarak her fırsatta dile getirdik, ancak olayın farkına gereğince varılamadı'' dedi.

ANORMAL YATIRIM

Sektörde son dönemde az da olsa hareketlenme başladığını, bundan büyük memnuniyet duyduklarını kaydeden Konukoğlu, ‘‘Ancak, sektörde bilinçsiz ve anormal derecede kapasite fazlalığına yol açan yatırımlar yapıldı. Üretim, tüketimden fazla. Buna, Uzakdoğu'dan ucuz ithalat, bankacılık sektörünün yaklaşımı ve global kriz eklenince, tekstil sektörü bugünkü sıkıntıları çekmeye başladı’’ diye konuştu. Tekstil sektörüne yapılan bu anormal yatırımların zaman içinde kendini toparlayacağını vurgulayan Konukoğlu, şöyle devam etti:

‘‘Sektördeki makinelerin yüzde 40'ı yaşlı ve bunlar 2000 yılından itibaren miadını dolduracak, devre dışı kalacak. Bu nedenle sektörün, ancak 2003 yılına kadar toparlanabileceğini tahmin ediyorum. Üretim, tüketimden fazla. Bu tesisler, bu maliyetin altından kalkamayacak, devre dışı kalacak, üretim düşecek ve böylece dengeler sağlanacak. Teknolojisi rantable olmayan tesisler kapanınca, sektördeki haksız rekabet de önlenir.’Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı