GeriEkonomi Konsolidasyonu duyunca ‘eyvah’ dedim
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Konsolidasyonu duyunca ‘eyvah’ dedim

Başbakan Bülent Ecevit, ‘‘İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nda geçen Cuma günü yaşanan düşüş Cottarelli'nin konsoladisyon sözünü kullanmasından kaynaklandı. Ben de o lafı duyunca, ‘eyvah' dedim’’ diye konuştu.

Başbakan Bülent Ecevit, geçen hafta İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nda (İMKB) yaşanan düşüşün konsolidasyon sözcüğüyle ilgili yanlış yorumlamadan kaynaklandığını söyledi. Ecevit, Uluslararası Para Fonu (IMF) Türkiye Masası Şefi Carlo Cottarelli'nin kullandığı ifadenin yanlış anlaşıldığını, ancak bunda çeviri hatasının da bulunmadığını savundu.

Ecevit, Bakanlar Kurulu öncesinde Başbakanlık'a gelişinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin, IMF belgesinin basına sızdırılmasından sonra borsada yaşanan gelişmelerle ilgili değerlendirmesini sorması üzerine Ecevit, şunları söyledi:

‘‘Bir kere çeviri hatası olduğu kesinlikle yanlış. Bir gazetede bana atfen öyle bir şey vardı. Ben eşzamanlı çevirinin, batı dillerinden Türkçe'ye eşzamanlı çevirinin ne kadar zor olduğunu iyi bilirim. Çevirmenler çok başarılıydılar, bana göre... Kaldı ki, bir çevirmenin, kullanılan bir tabiri yorumlaması mümkün değildir. Herhalde (Cottarelli şunu kastetti) demesi söz konusu değildir. Orada yanlış bir anlama oldu veya aşırı bir duyarlılık oldu izleyiciler tarafından. Hiçbir kötü niyet aramıyorum.’’

BELGE SIZDIRILMASI

Ecevit, bir gazetecinin ‘‘İddia çok daha farklı. IMF belgesinin bir bürokrat tarafından basına sızdırıldığı ve borsanın bu nedenle düşüşe geçtiği söyleniyor’’ şeklindeki sözleri üzerine şöyle dedi:

‘‘O konuyu ben de okudum. Fakat dediğim gibi düşüş, daha çok konsolidasyon konusundaki, konsolidasyon sözcüğüyle ilgili yanlış yorumlamadan kaynaklandı, benim gördüğüm kadarıyla. Konsolidasyon sözcüğünü Cotarelli'nin ağzından çıktığını duyduğumda ‘eyvah' dedim, bu borsayı çok olumsuz etkileyecek.’’

Bunun açıklamasının IMF Türkiye Masası Şefi Carlo Cottareli’den beklendiğini ifade eden Ecevit, şöyle devam etti:

‘‘Veya borsada işlem yapanların söz konusu sözcüğün borç konsolidasyonu değil, mali konsolidasyon anlamında kullanıldığını bilmeleri gerekirdi. Benim o konuda deneyimim olmadığı halde bu sözcüğün ne amaçla kullanıldığını tahmin edebilmiştim. Bunda bir kasıt olduğu düşüncesinde değilim. Hele çevirmenleri kesinlikle hatalı bulmuş değilim.’’

Cuma günü yapılan işlemlerin iptal edilmesi gibi bir durumun söz konusu olup olmadığının sorulması üzerine de Ecevit, ‘‘Haberim yok ondan’’ dedi.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle